Pianist Stewart Goodyear ja 13-tunnine kontsert

Pianist Stewart Goodyear esitas tänavu 5. oktoobril Mondavi keskuses kolmteist tundi kestva kontserdi vältel  Beethoveni kõik 32 klaverisonaati. Sündmuse tegi veelgi erilisemaks asjaolu, et Goodyear mängis mahukat repertuaari peast.

Terve päeva jooksul jälgis sündmust saalis korraga vähemalt 300 inimest. Kontsert oli jaotatud osadeks ning publikule anti võimalus lõunastada ning õhtust süüa ning kontserti edasi kuulata. Sündmust jälgisid mitmed klassikalise muusika asjatundjad, kelle seas oli näiteks Mariposa Sümfoonikute muusik Don Davis. “See on haruldane sündmus. Olen kuulnud sonaatide terviktsüklit teatud perioodi jooksul mitmete interpreetide esituses, aga mitte kunagi sellisel moel,” rääkis muusik Don Davis. Davis pidi selleks, et Beethoveni sonaate kuulata, lahkuma kodust varastel hommikutundidel. Ning ta pidas vastu ja kuulas terve kolmteist tundi väldanud kontserdi.

Varem on Beethoveni sonaate terviklikult esitatud näiteks 2003.aastal, mil pianist Julian Jacobs mängis teoseid Londoni kirikutes. 1984. aastal esitas Nevada City pianist Gary Goldschneider Bösendorferi klaveril märkimaks Grodini meestemoe 75. tegevusaastat.

Stewart Goodyear on Kanada päritolu pianist, kes omandas magistrikraadi Juilliardi Muusikakoolis, kus ta õppis Oksana Jablonskaja käe all. Enne seda õppis ta Curtise Muusikainstituudis Leon Fleisheri, Gary Graffmani ja Claude Franki juures.

Goodyeari mängustiili iseloomustab kujutlusvõime, elegantsus, suurepärane tehnika ning ta on tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka heliloojana. Ta on teinud koostööd Philadelphia orkestri, New Yorgi FIlharmoonikute, Chicago Sümfooniaorkestri, Pittsburgi Sümfoonikute ja Los Angeles Filharmoonikutega jpt Tema koostööpartneriteks on dirigendid Christoph Eschenbach, Daniel Barenboim, Michael Tilson Thomas, Sir Andrew Davis, Jukka-Pekka Saraste, Andrew Litton, Yakov Kreizberg, Emmanuel Krivine jpt Ta on esinenud soolokavadega New Yorgis, Chicagos, San Franciscos, Philadelphias, Torontos.

Goodyear on teinud koostööd eesti dirigent Paavo Järviga, kes on koos Cincinnati Sümfooniaorkestriga toonud ettekandele teose „Count Up“. Kanada Ringhäälingu ning Manitoba Kammerorkestri ühistellimusel valmis Goodyeari teos „Eclipse“. 2010 aastal tuli Peninsula festivalil esiettekandele Goodyeari Klaverikontsert. Tema looming on kõlanud Santa Fe Kammermuusikafestivalil.