Pärnu Muusikafestivalile saabub maailmakuulus Gruusia helilooja Giya Kancheli

10.-17. augustini toimuva Pärnu Muusikafestivali üheks olulisemaks külaliseks on kaasaja üks tuntumaid heliloojad, grusiin Giya Kancheli (81). Tänavune Pärnu Muusikafestival on pühendatud maestro Neeme Järvi 80. juubelile.

Kanchelit seob Eesti heliloojate ja dirigentidega aastakümneid kestev koostöö ja sõprus. Kancheli muusika on valdavalt lüüriline ja mõtisklev. Samas on selles mõjutusi gruusia rahvamuusikast, Vene 20. sajandi muusikast ja džässist. Kancheli teostel on tihti sügav religioosne teema ja selles osas on teda tihti kõrvutatud kaasaegsetega nagu Arvo Pärt, Sofia Gubaidulina ja Alfred Schnittke. Arvo Pärti nimetab Kancheli oma mõttekaaslaseks.

Enda sõnutsi sai Kanchelist helilooja just tänu džässile. 13-aastase poisina kuulis Kancheli filmis „Sun Valley Serenade“ Glenn Milleri orkestrit ja armus ülepeakaela džässi. Hilisemate muusikaõpingute käigus lisandus armastus klassika vastu ning oskus neid omavahel sünteesida. Kancheli omanäolist loomingut plaadistab nüüd mainekas plaadifirma ECM.
 
Pärnu Muusikafestivali lõppkontserdil kõlab Kancheli apokalüptiliste meeleoludega „V&V“ viiulile, häälele ja orkestrile. Eesti Festivaliorkestri ees soleerib sel õhtul Kancheli rahvuskaaslane Lisa Batiashvili. Dirigeerib Paavo Järvi. Veel kõlavad festivalil Kancheli teosed„Instead of a Tango“ ja „Caris mere“. Helilooja on isiklikult kohal terve festivali vältel.

Kancheli stiilinäited: 5 erinäolist miniatuuri
Kelmikas „Interlude“ https://youtu.be/SvYoQisIOJQ
Rahustavad klaveripalad: https://youtu.be/xpNZG0H_bI8
Humoorikas „Rag-Gidon Time“ https://youtu.be/5G8n2Ewf40g
Mõtisklev „She is here“ https://youtu.be/3NR_NFsmsWM
Dramaatiline „A little Daneliade“ https://youtu.be/OXIOSZ27sn8
Tantsuline „Khanuma“ https://youtu.be/_3lvZBwLwjY
Pärnu Muusikafestival toimub 10.-17. augustini ning toob Pärnusse ligi 300 muusikut pea 20 riigist. Seekordsed peaesinejad on maailmakuulsad solistid pianist Radu Lupu ja viiuldaja Lisa Batiashvili. Tänavune festival on pühendatud maestro Neeme Järvi 80. juubelile.

Pärnu Muusikafestivali passid (100 eurot) ja kontserdipiletid (10-35 eurot, lastekontsert 2-5 eurot) on müügil Piletilevis