Pärnu Muusikafestival Järvi Akadeemia toob Eestisse pianist Alexander Toradze

14.-20. juulini toimuva Pärnu Muusikafestival Järvi Akadeemia kuulsate muusikute nimekirja lisandub rahvusvaheliselt väga kõrgelt hinnatud pianist Alexander Toradze. Toradze esineb 15. juulil Pärnu Kontserdimajas, mil laval on ka Riga Sinfonietta ning dirigeerib Paavo Järvi. Esitusele tuleb Dmitri Šostakovitši 1. klaverikontsert.

Alexander Toradze on romantilise klaverirepertuaari meisterlik virtuoos. Teda iseloomustab teoste ebatavaline tõlgendus, sügavalt poeetiline lüürilisus ja intensiivselt emotsionaalne ja kaasahaarav esituslaad.  Oma tegevusega on tal põhjust ennast pidada vene suurte pianistide liini jätkajaks.

Hiljuti on Toradze teinud koostööd näiteks Rootsi Raadio Sümfooniaorkestri, Tšehhi Filharmoonikute, Orchestre National de France’i, Pacificu, Montreali ja Londoni Sümfooniaorkestritega, BBC ja Dresdeni Filharmoonikutega,Toronto, Seattle’i Sümfooniaorkestritega ning Londoni Filharmoonikutega. 2012. aastal andsid plaadifirma Pan ja Hessischer Ringhääling välja kõrgelt hinnatud albumi, millel Toradze esitab Šostakovitši Klaverikontserte koostöös Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkestri ning dirigent Paavo Järviga.

Toradze salvestus Prokofjevi Klaverikontsertidest koostöös Marinski teatri orkestri ja dirigent Valeri Gergijeviga on leidnud kriitikute poolt tunnustatud äramärkimist. Rahvusvaheline ajakiri Piano Quarterly hindas Toradze Prokofjevi Kolmanda klaverikontserdi interpretatsiooni 70 valitud albumi seas ajalooliselt parimaks salvestuseks. Õnnestunud salvestuste seas on veel Skrjabini “Prometheus” koostöös Marinski orkestri ja dirigent Valeri Gergijeviga ning Angel/EMI plaadifirma all ilmunud sooloalbum, millel kõlavad Mussorski, Stravinski, Raveli ja Prokofjevi teosed.

Toradze esineb regulaarselt mitmetel suvefestivalidel, sealhulgas Salzburgis, Peterburi Valgetel öödel, Londoni BBC PROMSi kontsertidel, Edinburghʼis, Rotterdamis, Mikkelis, Saratogas ja Ravinias.

Toradze on sündinud 1952. aastal Tbilisis Gruusias. Toradze on lõpetanud Moskva Tšaikovski nim. Konservatooriumi ning sai seal peagi professoriks. 1983. aastal asus ta alaliselt elama USAsse. 1991. aastal määrati ta Indiana South Bendi ülikooli Martin Endowedi klaveri õppetooli professoriks, kus ta pani aluse unikaalsete meetoditega õpikeskkonnale. Toradze klaveristuudio rahvuseline liikmeskond on pälvinud kriitikute tähelepanu rahvusvahelisel tasemel.

Piletid on müügil! 10. aprillini saab festivali passi soetada 60 euro eest.

AlexanderToradzePaavoJarvi0©Jean-ChristopheUhl