Nüüdismuusikafestival „miniAFEKT“ toimub Tartus ja Tallinnas

Seoses koroonapandeemiaga toimub igasügisene rahvusvaheline nüüdismuusikafestival „AFEKT“ seekord veidi väiksemas mahus – festival pealkirjaga „miniAFEKT“ on 29. oktoobrist 4. novembrini kontsertidega Tartus ja Tallinnas.

Festivali avab 29. oktoobril kell 23 Niguliste muuseum-kontserdisaali kontsert pealkirjaga „AFEKT-PROLOOG“, kus Taavi Kerikmäe (süntesaatorid) toob ettekandele Karlheinz Stockhauseni “Spiraali”.

30.oktoobril Estonia kontserdisaalis kell 19 toimuval avakontserdil juhatab Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit Kaisa Roose ning orkestri ees soleerib flöödiduo MoMa ehk Monika Mattiesen ja Maarika Järvi. ERSO festivalikava on seekord erilisest ajast tulenevalt veidi limiteeritum – suure orkestri asemel kuuleme kammerlikumaid koosseise. Kavas on eesti heliloojaist Mart Siimeri, Kristjan Kõrveri ja Liisa Hirschi looming, nende kõrval kõlavad modernismi klassiku Anton Weberni ning kahe Taani muusika suurkuju Per Nørgårdi ja Hans Abrahamseni muusika. 

Enne kontserti kell 18 toimuval eelkontserdil on kavas Ekke Västriku teose „Flocking“ Eesti esiettekanne (esitavad: Ekke Västrik, Tarmo Johannes, Vambola Krigul) ning vestlus, kus osalevad Monika Mattiesen, Ekke Västrik ja Liisa Hirsch.

1. novembril on Kai kunstikeskuses vaheldusrikas programm. Üles astuvad Liis Viira ja Leonora Palu. Harfimängija ja helilooja, improvisaatori ning animaator-visuaalkunstniku Liis Viira loomega saab tutvuda kell 14. Kell 16 esineb flöödimängija-vabaimprovisaator ning ühtlasi ka luuletaja Leonora Palu. Kontserdil kõlab tema luule põimituna improvisatsioonidega. Kell 18 saab samas kunstikeskuse kinos nautida Ameerika legendaarse helilooja Pauline Oliverose elektronmuusikateost „Deep Listening“. Ühtlasi on Kai kunstikeskuses üleval Briti kunstniku Shezad Dawoodi ning Eesti teadlaste, ornitoloogide, ajaloolaste, muusikute ja kunstnike ühisnäitus „Leviaatan: Paljassaare peatükk“. Näituse helitaustal kõlab Peep Lassmanni esituses kolm osa Olivier Messiaeni“Lindude kataloogist”. Kõikidele üritustele eelneb modereeritud vestlus.

Festivali kontserdid toimuvad ka Tartus. 31. oktoobril kell 17 esinevad TYPA trüki- ja paberikunstikeskuses AFEKT solistid, kavas: Ekke Västrik, James Tenney, Rebecca Saunders. 3. novembril kell 18 on TYPA trüki- ja paberikunstikeskuses Leonora Palu loomingu kontsert, sellele eelneb Piret Bristoli ja Leonora Palu vestlus. 4. novembril kell 18 on Genialistide klubis Liis Viira loomingu kontsert ning kell 20 samas Pauline Oliveros – „Deep Listening“.

Nii Tartus kui Tallinnas toimuvad avalikes kohtades minikontserdid, kus astuvad üles AFEKT solistid.

Minikontserdid avalikus ruumis Tallinnas: Eesti Kunstiakadeemia fuajee, Lennujaam, Solarise keskus, Viru keskus, Keskraamatukogu, Rahvusraamatukogu.

Minikontserdid avalikus ruumis Tartus: Tartu ülikooli peahoone fuajee, Oskar Lutsu nim linnaraamatukogu, Kaubamaja, Kvartali keskus, Tasku keskus, TÜ raamatukogu.