Muusikapäeva pidustused laienevad viide välisriiki

Muusikapäeva kontserdiprogramm jätkab Eesti muusikute tutvustamist maailmalinnades, pakkudes Eesti Muusikanõukogu eestvedamisel tänavu 1. oktoobril kodumaistele kontsertidele lisaks muusikaelamusi Lätis, Austrias, Saksamaal, Venemaal ning Hollandis.

Muusikapäeva väliskontserdid saavad teoks koostöös kohalike saatkondade ja kultuuriseltsidega. Nagu Eestiski, on kõik sündmused tasuta. Rahvusvahelise muusikapäeva tähistamine annab hea võimaluse kasutada ära eesti muusikute sidemeid välismaailmaga, luues tähendusrikka kultuurisilla. Nii esinevadki väliskontsertidel võõrsil resideerivad eesti talendid, kuid mitte ainult.

Armastatud ooperisolistid sopran Maris Liloson ja Rahvusooper Estonia bariton René Soom koos hinnatud pianist Siim Selisega annavad kontserdi küll Eestis Valga raudteejaamas, kuid lisaks sellele võtavad ette väljasõidu Lätti ning esinevad ei kuskil mujal kui Valka Alko 1000 kaupluses. “Muusikapäev on ju tuntud ebatraditsiooniliste kontserdipaikade poolest. Oleme kuulnud, et selles poes ei ole varem muusika kõlanud – soovime selle vea parandada,” muigab artistina üles astuv Selis.

Märksa suursugusemas keskkonnas, kunagises Mozarti residentsis ja praeguses muuseumis Mozarthausis Viinis astub üles Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias magistrikraadi omandanud ning nüüd Viini muusika- ja kunstiülikoolis tudeeriv pianist Aleksandra Kamenskaja. Kamenskaja repertuaaris on esikohal kammermuusika ning oktoobri hakul on teda võimalik kuulda ka Eestis kontsertidel Tallinnas ja Jõhvis.

Berliinis Mendelssohn-Remise muuseumis esinevad interpretatsioonikunsti tulevikulootused tšellist Marcel Johannes Kits ja pianist Rasmus Andreas Raide. “Klassikatähtede” konkursil laiema tuntuse leidnud Kits pälvis äsja esikoha mainekal rahvusvahelisel Enescu-nimelisel konkursil. Sel aastal jätkab ta tšelloõpinguid Berliini kunstiülikoolis. Raidel on käsil magistriõpingud Karlsruhe muusikakõrgkoolis Kalle Randalu klaveriklassis.

Peterburi kontsert leiab aset Püha Katariina Luteri kirikus Vassili saarel, kus vene publiku rõõmuks esineb Duo ObSolute. Tegemist on värske ansambliga, kuhu kuulub Eesti noorema põlvkonna üks juhtivaid oboemängijaid Riivo Kallasmaa ja Vox Clamantise ridadesse kuuluv ning suurvormides solisti rollis karastunud sopran Jaanika Kuusik. Muusikapäeval liitub nendega elektroonikal Doris Hallmägi ja lavale tuuakse gregoriuse laul oboe, hääle ja elektroonika seades, mis moodustab muusikas harvaesineva ja tähelepanuväärse komplekti.

 Esmakordselt on 1. oktoobri väliskontsertide sihtriigiks ka Holland. Rotterdamis Goethe instituudis on võimalik kuulata mitmekülgset eesti sopranit Maria Valdmaad, kelle värvikas tämbris kõlab nii vanamuusikalist kui ka kaasaegset repertuaari. Valdmaa elab ja töötab Hollandis ning esineb koos sealsete kolleegidega ansambel Aleida koosseisus, kus tema vokaali saadab ansambel vioola, flöödi ja harfi instrumentide koosluses.

Rahvusvahelise muusikapäeva kutsus 1975. aastal ellu viiuldaja Yehudi Menuhin. Aastast 2002 on Eesti Muusikanõukogu tähistanud seda Muusikapreemiate jagamisega, mida 2013. aastast saadab üle-eestiline tasuta kontsertide programm. Muusikapäeva kontserte välismaal korraldatakse tänavu kolmandat aastat