Muusika-aasta teose “Beebisümfoonia” esiettekanne kõlab Klassikaraadio vahendusel

Teisipäeval, 29. detsembril kell 20 tuleb muusika-aasta pidulikul lõpetamisel ettekandele muusika-aasta unikaalne teos “Beebisümfoonia”, mis jõuab kõikidesse kodudesse Klassikaraadio vahendusel. Uue aasta alguses jõuab teos ETV muusikasaate MI vahendusel ka televiisoriekraanile.
Beebisümfoonia õnnestumisesse andsid oma panuse 103 muusika-aasta ilmakodanikku, neist kõige noorem 3-tunnine ja kõige vanem 11,5 kuune.  Teose autorid on Margo Kõlar ja Liis Viira. Tekstide autor on Doris Kareva.
“Tekstide puhul otsisin vastukaaluks beebide väga isiklikele häältele midagi universaalset inimeseks sündimise ja inimeseks olemise kohta. Leidsin sellised tekstid just Doris Karevalt,” rääkis helilooja Liis Viira. “Selle teose loomise puhul paelus mind otsene ja isiklik, isegi intiimne seotus paljude inimestega. See, et lapsevanemad, kes saatsid oma lapse hääle salvestuse on võtnud hetke, kus nad on kuulanud ja kuulatanud oma lapse häälitsusi kui laulu, kui kõnet, neil on olnud aega seda märgata ja tähele panna. Mulle meeldib selline muusika ja musikaaluse otsimine enda ümbert ja ümbritsevate helide teadvustamine üldse. Kõigil neil lastel on juba oma väga erinev hääl ja oma erinev isiklik sõnum.”

“Tänan kõiki, kes võtsid selle aja ja oma muusika-aastal sündinud lapse häälitsusi salvestasid ja need ka teele läkitasid, “ ütles muusika-aasta projektijuht Kristel Üksvärav. “Neid häälitsusi kuulates tajusin, milline varandus minu kätte usaldati ja olen selle eest väga tänulik. Ühtlasi innustan kõiki lapsevanemaid oma lapse häälitsusi esimestel eluaastatel salvestama – nii saab igaüks kokku panna ka päris oma isikliku beebisümfoonia,” ütles Üksvärav.

“Beebisümfoonia” esitamisel on kaastegev kammerkoor Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärava juhatamisel ning Tallinna balletikooli tantsijad. Lavastaja Margus Kasterpalu.

Lõppev muusika-aasta toob lisaks “Beebisümfooniale” aasta viimastel päevadel Raadio 2 vahendusel huvilisteni ka muusika-aasta raadiosaate “Muusika kuulamise ABC”.  Saatejuht on Jalmar Vabarna, saate toimetaja on Erik Morna ning saade on valminud erinevate muusikavaldkonna spetsialistide abiga.

Fotol: Muusika-aastal sündinud Friida Dede, kes osales “Beebisümfoonia” valmimises. Foto: Kristel Üksvärav

Friida Dede