Moskva Filharmoonia Sümfooniaorkester Tallinnas

17. novembril kell 19 astub Estonia Kontserdisaali lavalaudadele Moskva Filharmoonia Akadeemiline Sümfooniaorkester. Soleerib Jekaterina Metšetina (klaver). Orkestri kunstiline juht on Juri Simonov. Kavas on Glinka Valss-fantaasia, Rahmaninovi Kontsert nr. 2 klaverile ja orkestrile, Tšaikovski Sümfoonia nr. 6.

“Simonovi dirigeerimistehnika on unikaalne ja eriline. Ta õppis Rabinovitši juures, nagu Neeme Järvigi.  28. aastaselt sai ta juba Moskva Suure Teatri dirigendiks. Ta on tõeliselt suurepärane dirigent ja teeb orkestriga väga head tööd,” rääkis klarnetist ja dirigent Toomas Vavilov Muusikaelule. “Kava, millega nad Tallinnasse tulevad, on väga tugev. Märkimisväärne on ka Moskva orkestri musitseerimislaad – kõik teavad täpselt, mida nad tegema peavad ning teevad seda suure ühise hingamisega. Ainuüksi sellepärast peab juba sellest kontserdist osa saama,” lisas Vavilov. “Vene muusikaajalugu ja kultuurilugu on maailma üks rikkamaid. Kui see tuleb meile koju kätte, siis olen väga õnnelik.”

Glinka Valss-fantaasia Moskva Filharmoonia Sümfooniaorkestri esituses:
http://www.youtube.com/watch?v=w9ml7LUOEvw

Moskva Filharmoonia Sümfooniaorkester tähistas 2011. aastal oma 60. sünnipäeva ning sümfoonikute maailmas on neil õigusega juhtiv koht. Orkester on andnud üle 5500 kontserdi enam kui 50 riigis. Orkestri esinemised on toimunud maailma parimates kontserdisaalides, prestiižikatel festivalidel Venemaal ja välismaal. Orkestripuldis on seisnud parimad kaasmaalastest dirigendid kui ka paljud suured maestrod välismaalt. 1962. aastal dirigeeris oma Moskva külastuse ajal orkestrit Igor Stravinski.

Erinevatel aastatel on orkestri ees esinenud peaaegu kõik XX sajandi teise poole – XXI sajandi alguse suurimad solistid: A. Rubinštein, I. Stern. I. Menuhhin, G. Gould, M. Pollini, A.-B. Michelangeli, S. Richter, E. Gilels, D. Oistrahh, L. Kogan, M. Rostropovitš, R. Kerner, N. Starkman, V. Krainev, N. Petrov, V. Tretjakov, J. Bašmet, E. Virsaladze, D. Matsujev, N. Luganski, M. Vengerov, N. Gutman, A. Knjazev jpt

Orkestri ajalukku mahub 300 heliplaadi ja CD salvestust, millest paljud on saanud kõrgemaid rahvusvahelisi auhindu. 2001. aastal arvasid kriitikud kollektiivi Moskva orkestrite kolme parima hulka.

Ainuüksi viimasel hooajal andis orkester kontserte Prantsusmaal, Hongkongis, Jaapanis, Lõuna-Koreas, Saksamaal, Sloveenias, Horvaatias, Poolas, Leedus, Suurbritannias, Hispaanias. „Milline imeline orkester on Moskva filharmoonial! Ja veel nii noor! Orkestri kõla oli täisvereliselt luksuslik – keelpillide hämmastavalt soe toon, laulev puit, tugevad ja meeletud puhkpillid ja jäljendamatud löökpillid…“ kirjutas orkestri külalisesinemise ajal 2008. aastal Suurbritannias briti kriitik Bob Briggs.

Jekaterina Metšetina on andekas ja särav noor pianist, kes esineb Venemaa ja Euroopa parimate orkestrite ees. Jekaterina karjäär läbi konkursside on olnud edukas. 10-aastaselt võitis ta Grand Prix konkursil „Mozarti preemia“ Veronas. 13-aastaselt sai temast Moskvas toimunud noorte pianistide F. Chopini nimelise konkursi laureaat, 16-aastaselt aga Bolzanos toimunud rahvusvahelise Busoni nimelise pianistide konkursi kõige noorem laureaat, kust tuli veel teinegi auhind – Liszti äärmiselt keeruka etüüdi „Ekslevad tuled“ parima esituse eest. Sellele järgnesid uued võidud: Epinalis (II preemia, 1999), Vercellis Viotti nimeline konkurss (II preemia, 2002), Pinerolos (absoluutne I preemia, 2003), Cincinnatis pianistide ülemaailmsel konkursil – I preemia ja kuldmedal (2004).  Pianisti mängu on salvestatud raadios ja Venemaa telekanalites, samuti USAs, Itaalias, Jaapanis, Brasiilias, Kuveidis. 2005. aastal andis Belgia kompanii „Fuga Libera“ välja tema esimese sooloplaadi Rahmaninovi teostega. Moskva-ork