Märt-Matis Lille ja Tõnu Kõrvitsa looming kõlab Maailma muusika päevadel Kanadas

2.-8. novembrini toimuvad Kanadas Vancouveris Rahvusvahelise Nüüdsmuusika Ühingu (ISCM) Maailma muusika päevad (World Music Days). Eesti heliloojatest on programmi valitud Märt-Matis Lill Ameerika põlisrahvad käsitleva looga ““When the Buffalo Went Away” ja Tõnu Kõrvits, kelle teost “Laulud laulude laulust”  esitab Vancouveris 4. novembril, naiskoor Elektra. Tõnu Kõrvits on ka varem oma loominguga Maailma muusika päevadel Eestit esindanud.

“Tegemist on suurejoonelise ja mastaapse sündmusega ning meil on suur au see väärika ajalooga festival 2019. aastal Eestisse tuua,” kommenteeris Eesti Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill äsja alanud ISCM Maailma muusika päevade festivali. “Võib öelda, et eestlased on kaudselt kujundanud ka Kanada nüüdismuusika ajalugu. Siinsed heliloojad ja muusikud hindavad kõrgelt 50ndatel Kanadasse emigreerunud Heino Elleri õpilase Udo Kasemetsa panust Kanada muusikaajalukku koori- ja orkestrijuhi, organisti ja muusikaõpetajana,” sõnas ta. Udo Kasemetsa nimi leidis positiivset märkimist kohe festivali avapäeval kui Kanada nüüdismuusika alternatiivset kujundajat ja kaudset mõjutajat. Eestist on kavasse osalema valitud traditsioonilise ühe helilooja asemel tänavu kaks heliloojat, mis näitab Eesti heliloomingu jätkuvalt kõrget ja konkurentsivõimelist taset.

“Iga aasta ja festival on eri nägu ja kindlasti on Eestil ühe järgmise korraldajamaana palju Kanadalt õppida ja kõrva taha panna,” kommenteeris Eesti Muusika Päevade produtsent Eerika Mark tänavust festivali korralduslikust küljest, lisades sealjuures, et tegelikult on eestlased liiga tagasihoidlikud ja alahindavad oma võimekust. “Oleme väikese riigina harjunud olema põhjalikud ja pedantsed. Siin Põhja-Ameerikas on teistsugune kombekultuur – selles kontekstis tundub eestlaste järeleandmatu põhjalikkus positiivse eeskujuna. Kvaliteetne kunstiline ambitsioon ja professionaalsus võiks olla ka 2019. aastal tugevus, millega Eesti võiks silma paista.”

ISCM on kaasaegse muusika valdkonna suurim rahvusvaheline võrgustik, mis ühendab üle 50 riigi, lisaks alaorganisatsioonidena festivalid ja uue muusika keskuseid. Maailma muusika päevad on ISCMi tegevuse üks tähtsamaid väljundeid. Heliloojate jaoks on tegemist ühe aasta olulisema nüüdimuusikasündmusega. 

Eesti Heliloojate Liit on ISCMi liige alates 2005. aastast ning aastal 2019 on Eesti valitud ISCMi suursündmuse korraldajamaaks.