Los Angelese Filharmoonikud toovad esiettekandele Arvo Pärdi uudisteose

19.-29. maini toimub USAs Los Angeleses festival „Mozart & Pärt“, mille keskmes on Arvo Pärdi muusika. Festivali eestvedajad on mainekas orkester Los Angelese Filharmoonikud ja selle peadirigent Gustavo Dudamel. Los Angelese Filharmoonikute esitusel tuleb festivali kulminatsioonina maailma esiettekandele Arvo Pärdi instrumentaalteos „Greater Antiphons“.

Helilooja looming kõlab Los Angeleses kokku kümnel kontserdil, lisaks esitatakse Mozarti, Händeli, videokunstnik Bill Viola jt teoseid.

Festival algab 19. mail, mil ettekandele tulevad Pärdi „Miserere“ ja Mozarti „Reekviem“. Kontserdil teeb kaasa ka Eesti Filharmoonia Kammerkoor, kes esineb dirigent Gustavo Dudameli juhatusel koos Läti Raadio koori ja Los Angelese Filharmoonikutega. Selle kontserdi kava kõlab neljal õhtul 19. kuni 22. maini.

Neljapäeval, 26. mail ja reedel, 27. mail toimub kontsert pealkirjaga „The Angels“, kus Los Angelese Filharmoonikud ja dirigent Gustavo Dudamel esitavad Pärdi teosed „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks“ ja sümfoonia nr 4 „Los Angeles“. Viimane valmis orkestri kaastellimusel 2008. aastal ning seda võib pidada ka helilooja ja orkestri vahelise koostöö alguseks.

Festivali kulminatsioonina tuleb dirigent Gustavo Dudameli juhatusel laupäeval, 28. mail maailma esiettekandele Los Angelese Filharmoonikute tellimusel valminud Arvo Pärdi teos „Greater Antiphons“ keelpilliorkestrile. Teose teine ettekanne toimub pühapäeval, 29. mail.

Festival lõpeb orelikontserdiga 29. mail, kus kõlavad Pärdi „Annum per annum“ ja „Fratres“, samuti Mozarti ja Gigout’ teosed.

Festivali eeltaktina toimub 11. mail San Francisco vanamuusikaorkestri Philharmonia Baroque’i kontsert, kus on kavas Pärdi ja Händeli teosed kontratenor Andreas Scholli ja metsosopran Anne Sofie von Otteri kaastegemisel ning dirigent Nicholas McGegani juhatusel.

Arvo Pärdi teose „Greater Antiphons“ Euroopa esiettekanne toimub 14. – 17. juulini kestval Malta rahvusvahelisel kunstifestivalil, mis on sel aastal pühendatud Pärdi muusikale.

Arvo Pärt