LHV uue heliloomingu Au-tasu 2020 pälvis Märt-Matis Lill

Arvo Pärdi Keskuses toimunud festivali Eesti Muusika Päevad kontserdil kuulutati välja LHV uue heliloomingu Au-tasu 2020 laureaat, kelleks on helilooja Märt-Matis Lill teose “Suidsusannasümfoonia” eest.

“Suidsusannasümfoonia” esietendus 2. augustil 2019 Mooste Folgikojas Vanal-Võromaal. Sealne suitsusaunakombestik on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Muusika autor on Märt-Matis Lill. Lavastusmeeskonda kuulusid dirigent Kaspars Putniņš, lavastaja Tarmo Tagamets ja kunstnik Liisa Soolepp. Suitsusauna olemusest ja traditsioonidest jutustavat lugu andsid lavastuses edasi pärimusmuusikud Mari Kalkun, Meelika Hainsoo, näitlejad Agu Trolla, Lauli Otsar, Sten Karpov ning Eesti Filharmoonia Kammerkoor, löökpillimängijad Madis Metsamart ja Petri Piiparinen. “Suidsusannasümfoonia” on inspireeritud Lõuna-Eesti pärimusest, “Kalevalast” ja Hasso Krulli eeposest “Kui kivid olid veel pehmed”. Uudisloomingu tellisid Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Võru Instituut ja Võro Selts VKKF. 

LHV Au-tasu anti tänavu välja viiendat korda. LHV Panga juhatuse esimehe Erki Kilu sõnul teevad meie heliloojad Eestit suuremaks. „Meie nüüdismuusika parimad näited ületavad kindlasti riigipiire ja ühendavad hea muusika austajaid üle ilma. On hea meel, et saame kaasa aidata nüüdismuusika tutvustamisele ja suurepäraste heliteoste tunnustamisele,“ rääkis Kilu.

Žürii esinaine Tiia Teder lisas, et konkurss LHV Au-tasule oli erakordselt tugev. “Konkursile esitati 38 teost, millest sai kokku muljetavaldava pildi mullu valminud eesti muusikast. Oli kammerpalu, ulatuslikke orkestriteoseid, lavamuusikat ning elektroonilisi teoseid. Nomineeritute nimekirjas olid eesti heliloojad mitmest põlvkonnast ja rõõmu tegi noorte heliloojate osakaal. Konkurss läks igati korda.”