Jubilate! René Eespere

Laupäeval, 3. mail kell 18 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis ja pühapäeval 4.mail kell 18 Tartu Ajaloomuuseumis (Lossi 25) René Eespere juubelikontserdid. Kontsertidel astub üles soome uue muusika ansambel TampereRaw.

René Eespere on helilooja ja pedagoog. Eespere õpilasteks on olnud näiteks Urmas Sisask, Piret Rips, Ülo Krigul, Veljo Värk, Evelin Seppar ja paljud teised. Helilooja on saanud Eesti muusika aastapreemia (1989), Valgetähe IV kl. teenetemärgi (2001), Eesti Kultuurkapitali stipendiumi “Ela ja sära” (2001/02), Riho Pätsi Fondi koolimuusika stipendiumi (2004), Eesti Kultuurkapitali heliloomingu preemia (2008), Eesti Muusikanõukogu heliloomingu aastapreemia (2011).

René Eespere sai laiemalt tuntuks 1970. a-tel “Vanemuises” lavastatud lühiballettidega “Inimene ja öö”, “Fuuriad” ja “Kodalased”. Kodu- ja väliseesti koorid on Eespere isamaalisi laule esitanud nii Kanadas, USA-s kui ka Austraalias. Temalt on instrumentaalteoseid tellinud “NYYD Ensemble”, Duo 46 (USA) ning Jean Claude Gérard, Maarika Järvi, Klaus Jäckle, Hermann Hudde, Eleftheria Kotzia, Tiit Peterson, Neeme Punder, Heiki Mätlik, Andres Uibo jmt. R.Eespere teosed on kõlanud enamikus Euroopa maades, aga ka USA-s, Jaapanis, LAV-is, Austraalias ja Uus-Meremaal. Ta on pälvinud auhindu paljudel loominguvõistlustel.

Uue muusika ansambel TampereRaw asutati 2001. aastal Tampere Filharmoonia orkestri (endise Tampere Linnaorkestri) noortest muusikutest. Lisaks aktiivsele kontserttegevusele on ansambel teinud koostööd noorte muusikakasvatuse alal, tellinud soome heliloojatelt uudisteoseid ja osalenud paljudel muusikafestivalidel, nagu Viitasaaren Musiikin Aika, Korsholman Musiikkijuhlat, Hetan Musiikkipäivät ja Tampere Biennale Musiikkijuhlat.

René Eespere autorikontserdid Tamperes, Tallinnas ja Tartus toimuvad koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Eesti Kultuurkapitali, A.Kordelini fondi ja Taiteen Edistämiskeskusega.

eespere