J.S.Bach “Ülestõusmispüha oratoorium”

Ülestõusmispühade esimesel ja teisel pühal saab kuulda J.S.Bachi “Ülestõusmispüha oratooriumi”. Esitavad segakoorid K.O.O.R. ja Noorus ning solistid Kaia Urb (sopran), Teele Jõks (alt), Mati Turi (tenor) ja Uku Joller (bass). Kaastegev Tallinna Barokkorkester. Dirigent on Raul Talmar.

Kontserdid toimuvad 20. aprillil kell 16 Käina Huvi- ja Kultuurikeskuses ja 21. aprillil kell 19 Tallinna Jaani kirikus.

Johann Sebastian Bachi (1685–1750) „Ülestõusmispüha oratoorium“ (Oster-Oratorium, BWV 249) on helilooja teistest suurteostest oluliselt vähem tuntud.

Toomas Siitan: Õukondlikult särava ja elegantse stiiliga teose vähene tuntus võib olla seotud tema ebatavalise ülesehitusega: siin puuduvad kirikumuusikale iseloomulikud osad – koraalid ja töötlemata piiblitekstid. Puudub ka oratooriumile iseloomulik jutustaja roll ja dramaatilisus – pigem sarnaneb teos ulatuslikumale lüürilisele kantaadile. Solistide kvartetis on siiski mõnevõrra eristatavad neli piiblitegelast: Siimon Peetrus (tenor), apostel Johannes (bass), Maarja Magdaleena (alt) ja Maarja, Jaakobuse ema (sopran).

Kontserdil kõlavad ka:
J.S.Bachi orkestrisüit D-duur, BWV 1068,
F. Mendelssohni motett 100. psalmi tekstile „Jauchzet dem Herrn, alle Welt“ (op. 69 nr. 2).

Ülestõusmispüha oratoorium