Intervjuu Masaaki Suzukiga seoses Bachi kantaatide projektiga

1995. aastal pakkus Kobe Ülikooli kabel Jaapanis rahulikku salvestuspaika Masaaki Suzukile ja Bach Collegium Japan´ile esimese Bachi kantaatide plaadi salvestamimseks 55st. 2013 ehk 18 aastat hiljem salvestati samas viimane plaat.

Oled jõudnud Bachi kantaatide salvestamisega lõpusirgele, mida see Sinu jaoks on tähendanud ja mis tunne tagasivaadates on?
See ei ole nii dramaatiline kui arvatakse. Oleme salvestanud Bachi kantaate kokku 18 aastat, kuid tegelikult kantaate esitama hakkasin ma aastal 1983, kui ma läksin Hollandist tagasi Jaapanisse. Alustasin kontsertide seeriaid  Kobe Ülikooli suurepärases kabelis ja sellest alates oleme teinud regulaarselt Bachi kantaatide esitusi. Arvatavasti esitan neid oma elu lõpuni. See on mingis mõttes  nagu minu elutöö.

Kuidas on Sinu nägemus Bachist ja tema muusikast aastate jooksul muutunud?
See on enamvähem samasugune kui alguses. Salvestustel saad lihtsalt keskenduda väga täpselt detailidele, mis selles muusikas on ja mida ei saa nii palju teha 1-2 kontsertesituse puhul. Olen avastanud kui dramaatiline oli Bachi muusikaelu.  Kohati on ta muusika väga vanamoeline, isegi dogmaatiline, teisalt on seal palju romantilisi momente ja imeilusat kõla – see on üsna moderne oma stiililt. Kui esitad palju erinevate heliloojate loomingut, siis ei tule see kõik niimoodi esile, kui siis, kui keskendud ühele heliloojale.

Mida Sa järgmiseks salvestad?
Ma ei tee rohkem selliseid kogu teoste projekte. Detsembris salvestame Mozarti Requiemi. Mida tõesti teha tahaksin on Mendelssohni teosed orkestriga, oratooriumeid Paulus ja Elias. Mendelssohn on minu jaoks peale Bachi tähtsuselt järgmine helilooja.  Tema taasavastas Bachi, mitte ainult Matteuse passiooni, vaid  ka teisi teoseid.  Samuti teeme Schützi, kes oli oluline Bachi eelkäija. Võrdlen ja kõrvutan kõike Bachiga. Ei tea, kas see on õige, kuid see on minu jaoks väga hea viis mõista muusika ajalugu.

Dirigent Masaaki Suzuukiga ajas juttu Rebecca Franks.
BBC Music Magazin.

Vaata ka videot, kus Masaaki Suzuukil oli käsil Bachi Motettide salvestamine: http://www.youtube.com/watch?v=DoDDGFcUO8Q

Foto: Marco Borggreve
Masaaki Suzuki photo: Marco Borggreve