Helilooja Helena Tulve mõtted kammerooperist “It is getting so dark”

21. veebruaril kell 19.00 ja 22. veebruaril kell 18.00 ja 21.00 tuleb Tallinnas, Kadrioru lossis ettekandele Helena Tulve/Sei Shonagoni kammerooper “It is getting so dark” (Läheb nii pimedaks). Dirigent on Veronika Portsmuth.

Silmapaistva, mitmeid auhindu pälvinud ning maailmas ühe enim esitatava eesti kaasaegse muusika helilooja Helena Tulve (s 1972) loodud kammerooper põhineb Jaapani keisri õukonnadaami ja kirjaniku Sei Shonagoni (966–1017/1025) tuntuima teose, Padjaraamatu tekstil (selle tõlgitud versioonil inglise keelde). Teos on olnud esimeseks sammuks eesti heliloojate seas ooperižanri uute radade leidmisel.

Tegemist on omalaadse tekstide kogumiga, kuhu on ülesse tähendatud luulet, ümbruskonna jälgimise märkusi, salajutte ja kaebusi. Seda kõike ühe naise pilgu läbi. Õrnad ja tundelised, samas emotsiooniküllased tekstilõigud on Tulve poolt meisterlikult muusikasse sulatatud, tekitades erikihilisi helipalette ning ühendades eri ajastute ning maailmaosade sügavamat elutunnetust. Seejuures esitab teos traditsioonidest lahtimurdva muusikalise väljakutse ka esitajatele.

Kammerooperi esituskoosseisu kuuluvad 14 naislauljat, kes ühtlasi on ka teoses esinevate solistide rollis. Naishääli on saatmas kammerlik 6-liikmeline instrumentaalansambel.

Lavastaja: Reeda Toots
Kostüümid: Iir Hermeliin
Lavakujundus: Laura Verte
Valguskunstnik: Emil Kallas