Fotograaf Kaupo Kikkas avab Rotterdamis isikunäituse “Treescape”

Fotograaf Kaupo Kikkas avab 1. märtsil Rotterdami galeriis Untitled isikunäituse “Treescape”. Tegemist on Kikkase aastaid kestnud projektiga, kus ta kombineerib fotograafiat ja vana puitu ning avastab pildikeeles sõnaga kirjeldamatut puude maailma.
“Proovides neid tundeid kirjeldada, mida puud minus tekitavad avastasin, et selle jaoks ei ole sõnu lihtsalt olemas. Seetõttu olen proovinud juba aastaid seda kaamera abil kujutada,” ütles Kikkas Muusikaelule. “Andes mõtetele vaba voli ja lootes, et silmad ning käed suudavad kaamera abil rohkem kui meile õpetatud täpselt reglementeeritud leksika.”
Kaupo Kikkas “Treescape”
Kikkas ei ole endal sõnul puukallistaja, esoteerikahuviline ega ka eriti usklik, ometi tabab teda metsas seistes see defineerimatu tunne ja soov seda kirjeldada. Teda aitasid Herman Hesse ja Valdur Mikita tekstid. “Õigemini isegi mitte tekstid ise, vaid autorite sarnane soov kirjeldada tunnet, mida kirjeldada ei ole võimalik.”

Vana puit, mida Kikkas lagunenud taludest kogub ja fotodega eksponeerib, muudab “Treescape” tööd ruumilisteks objektideks, kus pika ajalooga puit ja pilt hakkavad justkui omavahel kõnelema. Mustvalged graafilised fotod on tihti loodud topeltsärituse tehnikas, mis annab töödele teatava abstrakstiooniastme ja viib need eemale tradistioonilisest loodusfotost.

Et rõhutada olulist ja taandada pildilt võimalikult palju looduskeskkonda, on Kikkas valinud klassikalise mustvalge meediumi. Piltidel on palju faktuuri ja mustridünaamikat ning mitmeid topeltekspositsioone. 

Kaupo Kikkas “Soundtrack”

Näitust on eksponeeritud lisaks Eestile ka Lätis, Saksamaal, Prantsusmaal ja Inglismaal. Rotterdami näitus saab olema eriline oma suurepärase galeriipinna poolest.

“Üle 350 ruutmeetril laiuv suurte akendega galerii on tõeline kunstniku unistus. “Treescape” saab seal endale kaks saali. Lõin Rotterdami näituse jaoks ka viis täiesti uut tööd ning sarnases mahus on näitust vaid korra eelnevalt eksponeeritud Läti rahvuslikus fotomuuseumis.”

Gallerii Untitled on tuntud fotograafi Lenny Oosterwijki poolt 2011. aastal asutatud kommertsgalerii, mis esindab erinevaid kunstiliike fookusega skulptuuril ja ruumilistel objektidel. Näitus jääb avatuks 1. aprillini.
Kaupo Kikkas “Tuuline”