Fagotisolist Martin Kuuskmann soleeris New Yorgis

Eesti fagotisolist Martin Kuuskmann soleeeris 25. oktoobril  New Yorgis Zankel Hallis Christopher Theofanidise Fagotikontserdis. Kontsert toimus Ameerika Heliloojate Orkestri  kontserdisarjas  „ Orchestra Underground“. Kontserdisari tutvustab eklektiliste mõjutustega teoseid, mis on tihtipeale kirjutatud ebatavalistele instrumentidele või millesse on kaasatud multimeedia.

Muusikakriitik Vivien Schweitzer kirjutab ajalehes The New York Times“, et Theofanidise Fagotikontsert nõuab solistilt väga head ettevalmistust ning pakub kuulamiseks erinevaid tämbreid, värve ja faktuure. Martin Kuuskmann tuli keerulise ja mahuka partii esitamisega edukalt toime. Schweitserile meeldis teose teise osa torupillitemaatika ning balkani ja kreeka õigeusu muusikastiilile iseloomulikult kaunistused.

Teost dirigeeris Atlanta Sümfooniaorkestri muusikadirektor Robert Spano. Kavas kõlasid veel iiri helilooja Peter Fahey – “A Mirror to Kathleen’s Face”, Fred Lerdahli – “Spirals”, Julia Wolfe’i – “Fuel“.

Martin Kuuskmann on nüüdismuusika õppejõud Manhattani muusikakõrgkoolis ning on Balti noorte sümfooniorkestri puupuhkpillide juhendaja ning annab suviti kontserte Pärnu Muusikafestivali raames. Aastal 2012 tõi ta nii Tallinnas kui Pärnus ettekandele Christopher Theofanidise Fagotikontserdi. Kuuskmann teeb regulaarselt koostööd Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga.

Kuuskmann on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli Ilmar Aasmetsa klassis. 1995. aastal lõpetas ta Yale’i ülikooli muusikaosakonna S. Maximy klassis ning omandas 1997. aastal bakalaureusekraadi Manhattani muusikakõrgkoolis F. Morelli käe all. Magistrikraadi Yale’i ülikoolis sai ta aastal 1998.

Ta on soleerinud mitmete orkestrite ees, nende seas on Pärnu Linnaorkester, Eesti-Soome sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Macau orkester, NorlandsOperani sümfooniaorkester ja kammerorkester Grazioso. Hooajal 2007/2008 esines Kuuskmann solistina New Yorgi filharmoonikute kontserdiseerias, tuues esitusele Luciano Berio “Sequenza XII” soolofagotile.

Kuuskmann on ka hinnatud kammermuusikapartner. Ta on teinud koostööd Miguel Kertsmani, Gavriel Lipkindi, Kirill Gersteini, Robert Kuleki, Kristjan Randalu, Maarika Järvi, Goran Söllscheri ja paljude teiste artistidega.Martin Kuuskmann

Foto: Ruby Washington, The New York Times