ERSO kontsert esmakordselt telekanalis Mezzo

Esmaspäeval, 22. veebruaril kell 21.30 eesti aja järgi jõuab rahvusvahelise telekanali Mezzo eetrisse Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsert “Pärt ja Mahler. Arvo Pärt 80”. Dirigeerib Kristjan Järvi.

Ülekannet korratakse 24. veebruaril kell 14.43, 1. märtsil kell 15.27 ja 5. märtsil kell 19.24. Tegemist on ajaloo esimese ERSO kontserdi ülekandega Mezzo programmis. Teose salvestas Mezzole Eesti Rahvusringhääling.
1992. aastast tegutsev Prantsuse telekanal Mezzo on keskendunud klassikalisele ning džäss- ja maailmamuusikale ning on kättesaadav 18 miljonile muusikasõbrale 44-s riigis. 

“Pärt ja Mahler. Arvo Pärt 80″ on ERSO ja dirigent Kristjan Järvi kummardus tänapäeva tuntuimale klassikalise muusika heliloojale Arvo Pärdile, kes tähistas 11. septembril 80. sünnipäeva. Kavas on kahe karismaatilise, nii oma aja kultuuri- ja muusikaelu kui ka teisi heliloojaid mõjutanud suurmehe, Gustav Mahleri ja Arvo Pärdi looming.

Kristjan Järvi: “Mõlema helilooja esimene sümfoonia esindab seda ajastut, mil teos on loodud. Kui Mahler tõi 19. sajandi lõpul muusikasse uue laine, siis aastakümneid hiljem tegi seda ka Arvo Pärt. Minu meelest on need kaks muusikut vaimselt sarnased, mõlema esimeses sümfoonias kõlab värskus, samasugune uue kõla  ja uue isikliku väljenduse otsimine. Mõlema suurkuju muusikas on üheaegselt esindatud  nii globaalne mõtlemine kui ka väga isiklik väljenduslaad.”

Kristjan Järvi ja ERSO kontsert “Pärt ja Mahler” oli ERSO möödunud aasta üks menukamaid ja publikurohkemaid kontserte. Kristjan Järvit on nimetatud 21. sajandi artisti arhetüübiks, laia haardega muusikuks, kes tegutseb ilma silmaklappide ja piirideta. Oma innovatiivsete ideede elluviimiseks on Järvil väljundeid üle kogu maailma: ta on Leipzigi Raadio sümfooniaorkestri (MDR) ja Gstaadi festivali orkestri peadirigent, New Yorgis resideeriva klassikale, hip-hopile ja džässile pühendunud Absolute Ensemble’i asutajaliige ja dirigent ning Läänemeremaade noorteorkestri asutajaliige ja dirigent. Külalisdirigendina juhatab ta orkestreid üle maailma.