Erkki-Sven Tüüri “Ärkamine” Estonia kontserdisaalis

17. jaanuaril kell 19 kõlab Tallinnas Estonia kontserdisaalis Erkki-Sven Tüüri “Ärkamine”.  Esitavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Lisaks kõlab kontserdil Arnold Schönbergi “Kirgastunud öö” (“Verklärte Nacht”), op 4. Dirigeerib Daniel Reuss, keda seob aastatepikkune edukas koostöö nii Eesti Filharmoonia Kammerkoori kui ka ERSOga.

Erkki-Sven Tüüri “Ärkamine” segakoorile ja orkestrile on kirjutatud 2011. aastal tähistamaks Tallinna Euroopa kultuuripealinnaks olemist. Helilooja on teose mõtet avardanud järgmiselt: “Ärkamine kui virgumine unest, uuele elule ärkamine, tuhmistunud meelte ärkamine selgesse olekusse, religioosne ärkamine, kevadine looduse ärkamine…See sõna omab ääretult sügavat ja ulatuslikku tähendusvälja. Ma usun, et ärkamine on omamoodi elukestev protsess, uinumise ja ähmastumise vastand.”

Helilooja on teoses kasutanud Juhan Liivi, Ernst Enno, Jaan Kaplinski ja Doris Kareva luulet ning ülestõusmispühadega seotud ladinakeelseid liturgilisi tekste.

Arnold Schönbergi keelpillisekstett, hiljem keelpilliorkestrile seatud “Kirgastunud öö” on helilooja üks olulisemaid noorpõlveteoseid. Teos on inspireeritud Richard Dehmeli samanimelisest poeemist, mis algab sõnadega “Kaks inimest käib kalgil nõmmeteel, kuu kaasa ruttab, näitab valgust eel.”

Kontsert kuulub Euroraadio sarja “A Journey to Silence” ning lisaks Klassikaraadiole kannavad selle üle raadiojaamad Austraalias, Hispaanias, Uus-Meremaal, Portugalis, Horvaatias, Sloveenias, Saksamaal, Leedus, Lätis, Hollandis, Rootsis ja Kreekas.

Allikas: ERSO

EST_foto