Eliitkontserdid: Peep Lassmann ja Tallinna Keelpillikvartett

Teisipäeval, 22. aprillil kell 19 astuvad Estonia kontserdisaalis lavale Eesti klassikalise muusika tipptegijad – pianist Peep Lassmann ja Tallinna Keelpillikvartett. Kontserdil kõlab armastusest inspireeritud Robert Schumanni Klaverikvartett Es-duur op. 47, mis on kirjutatud helilooja nn “kammermuusika aastal” 1842 ja on pühendatud krahv Mathieu Wielhorsky’ile. Gabriel Faure loomingust tuleb esitusele tema nooruspõlve meistriteos Klaverikvartett c-moll op.15.

Peep Lassmann on üks väljapaistvamaid eesti pianiste, kes on hinnatud nii solisti kui ka ansamblipartnerina. Ta on õppinud Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, mille lõpetas 1971. aastal ja täiendanud end Moskva konservatooriumi assistentuuris Emil Gilelsi juhendamisel. Pärast õpinguaastaid asus Peep Lassmann tööle Tallinna konservatooriumi, millega ta on seotud olnud tänaseni: algul õppejõud, 1987. aastast klaverikateedri juhataja, 1992. aastast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor.

Peep Lassmann on esinenud solistina mitmete orkestrite ees, sealhulgas Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Moskva Filharmooniaorkester. Ta on teinud koostööd mitmete Euroopa kammeransamblitega ja tema partneriteks on olnud tuntud muusikud maailma eri paigust (Marianne Boettcher, Aaron Rosand, Yosif Feigelson, Michel Lethiec, Lionel Lhote, David Grimal, Raphale Wallfish, Mati Palm, Jüri Gerretz jpt).

Peep Lassmanni repertuaaris on 17 klaverikontserti, lisaks suur hulk soolo- ja kammerteoseid. Tal on ilmunud 6 LP-d (Melodija), soolo CD “Eesti klaverimuusika” (Eres, 1994), lisaks on koos Mati Palmiga välja antud CD “Eesti ja itaalia laule esitab Mati Palm” (Kuldklassika, 2002) ja tema esitusi on ilmunud erinevatel kogumikplaatidel (näiteks Jaan Räätsa “24 eesti prelüüdi” op. 80 plaadil “24 Marginalien für 2 Klaviere op. 68; 24 Estnische Präludien für Klavier op. 80” (Antes, 1996)).

Peep Lassmann on EV Valgetähe IV klassi ordeni kavaler, Eesti Raadio aasta muusik 1989, ta on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia 1995. ning Eesti Kultuurkapitali aastapreemia 1999. ja 2008. aastal.

Tallinna Keelpillikvartett asutati 1984. aastal, olles seega üks staažikamaid kammeransambleid Eestis. Nende aastate jooksul on esinetud pea kõikjal Euroopas, Jaapanis, Kanadas ja Iisraelis, sh mitmetel rahvusvahelistel festivalidel nagu “Sound pressure” Torontos, “Saison Balte” Pariisis, kaasaegse muusika festivalil “Hamburger Begegnungen”, Södertälje kammermuusika festival Rootsis jpt.

Tallinna Keelpillikvartett pälvis 2003. aastal Heino Elleri nimelise aastapreemia. Igal hooajal on antud arvukalt kontserte Eesti erinevates paikades ning osaletud kohalikel muusikafestivalidel: NYYD, Pärnu Oistrahhi festival, Mustjala suvemuusika festival jpt. Suurematest projektidest võiks nimetada sarja “250 aastat keelpillikvartetti”, millega anti ülevaade selle žanri arengust läbi aegade. Ansambli ulatuslikus repertuaaris on olulisel kohal ka eesti heliloojate teosed, millest paljud on kirjutatud Tallinna Keelpillikvartetti silmas pidades.

Kvartett on salvestanud mitu CD-plaati eesti muusikaga ning teinud arvukalt lindistusi Eesti Raadiole ja Eesti Televisioonile.

Kava:
Robert Schumann (1810–1856) Klaverikvartett Es-duur op. 47 (1842)
I Sostenuto assai – Allegro ma non troppo
II Scherzo. Molto vivace
III Andante cantabile
IV Finale. Vivace

Gabriel Fauré (1845–1924)
Klaverikvartett nr 1 c-moll op. 15 (1879/1883)
I Allegro molto moderato
II Scherzo. Allegro vivo
III Adagio
IV Allegro molto

Kontsert kuulub sarja Eliitkontserdid. Kontserdi korraldab Eesti Interpreetide Liit.

Foto: Vallo Kruusel

peep-lassmann. foto vallo kruusel