Eesti Muusikaauhinnad 2018 “Aasta Klassikaalbum” on Tõnu Kõrvits “Moorland elegies”

Eesti Muusikaauhinnad 2018 nominatsiooni “Aasta Klassikaalbum” võitja on Tõnu Kõrvits “Moorland elegies”. Plaadi väljaandja on tunnustatud plaadifirma Ondine.

Üheksaosaline tsükkel “Moorland Elegies” on Eestis tuttav pealkirjaga “Lageda laulud”. Tegemist on 2015. aastal valminud suurvormiga, laulutsükli teksti autor on  inglise poetess Emily Brontë (1818–1848), muusika Tõnu Kõrvits. Esitajad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester, dirigent Risto Joost.

Vaata intervjuud helilooja Tõnu Kõrvitsaga:

Aasta Klassikaalbumi“ neljas kategoorias – Aasta Heliloomingu Album, Aasta Kammermuusika Album, Aasta Koorimuusika Album, Aasta Sümfoonilise või Lavamuusika Album –  võitnud plaadid esindasid nii heliloojate kui ka interpretatsioonilise lähenemisviisi osas kõrgetasemelist valikut. Plaatide väljaandjate seas on Ondine, DUX ja Alba Records. Nominendid valis välja žürii Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingu koostöös. Klassikalise muusika valdkonnas annab Eesti Fonogrammitootjate Ühing kokkuleppel Eesti Muusikanõukoguga välja üksnes erinevate klassika žanrikategooriate võtjate seast valitud „Aasta Klassikaalbumi“ auhinna.

“Aasta Klassikaalbum 2018” kategooriate võitjad:

Kategooria: Aasta Heliloomingu Album. Aasta Koorimuusika Album.
CD Tõnu Kõrvits „Moorland elegies“  Ondine (2017)
Esitajad: Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, dirigent Risto Joost.
Muusika: Tõnu Kõrvits
Üheksaosaline tsükkel “Moorland Elegies” on Eestis tuttav pealkirjaga “Lageda laulud”. Tegemist on 2015. aastal valminud suurvormiga, laulutsükli teksti autor on  inglise poetess Emily Brontë (1818–1848).

Kategooria: Aasta Kammermuusika Album
CD „Works for violin and piano“ DUX (2017)
Esitajad: Mari Poll (viiul) ja Mihkel Poll (klaver)
Muusika: George Enescu, Francis Poulenc, Arnold Schönberg, Erkki-Sven Tüür.
Albumil kõlavad neli 20. sajandit iseloomustavat helitööd viiulile ja klaverile. George Enescu 3. viiulisonaat peegeldab helilooja multikultuurset kasvukeskkonda. Francis Poulenci Viiulisonaat ja Arnold Schönbergi viimane instrumentaalteos on valminud II Maailmasõja õhustikus. Neile lisandub Erkki-Sven Tüüri minimalistlik Conversio (1994) ja konkursi “Noor muusik” jaoks kirjutatud Köielkõnd (2014). 

Intervjuu pianist Mihkel Polliga:

Kategooria: Aasta Sümfoonilise või Lavamuusika Album 
CD „Concertos for oboe and oboe d´amore“ Alba Records (2017)
Esitajad: Kalev Kuljus (oboe) ja Leedu Kammerorkester
Muusika: Antonio Vivaldi, Alessandro Marcello, Georg Philipp Telemann, Johann Sebastian Bach.
Saksamaal Hamburgis elava ja töötava Eesti oboekunstniku Kalev Kuljuse esimene sooloplaat, kus kõlab Itaalia ja Saksamaa barokiajastu tippheliloojate muusika. 

Intervjuu oboekunstnik Kalev Kuljusega:

Aasta Klassikaalbumi“ žanrikategooriate kandidaatide nimekiri koostati Eesti Muusikanõukogu liikmete esitatud ettepanekute alusel. Erinevatest valdkonna ekspertidest koosnenud žürii valis esitatud plaatide põhjal parimad. Plaatide kuulamine ja hindamine toimus läbi Eesti Muusikaauhindade häälestussüsteemi. Aasta Klassikaalbumi” nominatsiooni võitja selgus Eesti Muusikaauhinnad 2018 galal Saku Suurhallis.