Eesti Muusika Nädala avakontserdil kõlab Jüri Reinvere kammermuusika

Tänavuse Eesti interpreetide festivali Eesti Muusika Nädal avab esmaspäeval, 11. novembril kell 19 Eesti Muusika– ja Teatriakadeemia suures saalis Jüri Reinvere autorikontsert. Sellele eelneb vestlusring, kus osaleb ka helilooja ise.

Vestlusring teemal “Loominguline dialoog: eesti helilooja ja tema tõlgendajad”,  algab tund enne kontserdi algust, kell 18.00 Eesti Muusika– ja Teatriakadeemia õppehoone fuajees. Lisaks Reinverele osalevad klarnetist ja dirigent Toomas Vavilov, viiuldaja Mari Poll ja Eesti Interpreetide Liidu juhatuse esimees, tšellist Henry-David Varema. Arutelu modereerib Eesti Muusika– ja Teatriakadeemia rektor Ivari Ilja.

Vestlusringis arutatakse, kuidas eesti helilooja teosed peegelduvad interpreedi tõlgenduses. Kuidas mõjutavad interpreedid heliloojate visioone? Millised on väljakutsed ja rõõmud, millega seisavad silmitsi nii heliloojad kui ka esitajad? Samuti ka seda, kuidas muusika kaudu luuakse dialooge eri põlvkondade ja kultuuride vahel.

Kell 19 algaval Jüri Reinvere autorkontserdil tulevad ettekandele tema Tšellosonaat, A-O saksofonikvartetile, Ungeschriebene Stücke: Estland, 1930 klaverile, Kvartett klarnetile, viiulile, tšellole ja klaverile, Hävijää klarnetile ja keelpillikvartetile ning Causérie des confiseurs (Kommimeistrite jutud). Viimane on väga eriline teos, mida esitab kaheksast pianistist koosnev klaveriorkester.

Helilooja Jüri Reinvere sõnul on ta viimasel ajal tegelenud palju suurvormide ja muusikateatri teostega ning Tallinnas toimuv autorikontsert tõstab esile tema niiöelda vähem tuntud poole: „Pean heliloojana väga oluliseks kirjutada ka kammerteoseid. Need lihvivad helilooja detailitaju.“ Reinvere rõhutas, et meie kultuuriväli peab olema mitmekesine: „Killustumist muusikamaailmas ei pea ma õigeks. Oleme meelelahutuskultuuri mõju all nii või teisiti alati vähemuses ja ei peaks ise omakorda niššidesse vajuma. Pean seda väga oluliseks, et helilooja tegutseks teostega, mis on võimalikult erinevad, sealhulgas pikkustest viiest minutist 180 minutini.“ Ta lisas, et intiimne musitseerimine on meie kultuurielu rikkus, üks ei saa eksisteerida ilma teiseta: „Ei saa täita suuri saale, kui ei ole kammermuusikat igas vormis.“

Kontserdil astuvad interpreetidena üles Henry-David Varema (tšello), Mihkel Poll (klaver), Saksofonikvartett Quattro Quarti: Joonas Neumann (sopransaksofon), Jandra Puusepp (altsaksofon), Valdur Neumann (tenorsaksofon), Liis Mäevälja (baritonsaksofon), Peep Lassmann (klaver), Toomas Vavilov (klarnet), Mari Poll (viiul), Kaija Lukas (viiul), Johanna Vahermägi (vioola) ja klaveriorkestri pianistid: Lauri Väinmaa, Piret Väinmaa, Auli Teppo, Jakob Teppo, Kai Ratassepp, Mati Mikalai, Maila Laidna, Tiiu Sisask.

1971. aastal sündinud Jüri Reinvere on tõenäoliselt üks kaasaja laiahaardelisemaid Eestist pärit kosmopoliite. Helilooja on lisaks aktiivne ka filosoofi, publitsisti ning kirjanikuna. Suundunud 1990. aastal Varssavisse Chopini muusikaülikooli õppima, jätkas ta Helsingis Sibeliuse Akadeemias ning sai sealt 1994. aastal magistrikraadi. Alates 2005. aastast elab Saksamaal. Lisaks arvukatele heliteostele on ta kirjutanud libretosid oma ooperitele, luulet, filmistsenaariume, esseid ja ohtralt publitsistikat eri riikide väljaannetes.

Eesti
Muusika Nädala kontserdid toovad viiel kontserdil kuulajateni Eesti tippmuusika, mida esitavad kokku 42 tunnustatud interpreeti solistidena kui ka mitmekesistes ja põnevates koosseisudes.
Kõikidele Eesti Muusika Nädal kontsertidele saab osta ka veebiülekande pileteid, mis võimaldavad kontserte nautida ükskõik millises internetiühendusega maailma punktis, online kontserdipileti lunastanud huviline saab kontserdi salvestust jälgida kas otseülekandena või hiljem järele vaadata kolme päeva jooksul pärast kontserdi toimumist. Piletid, sh veebiülekandepiletid, on müügil Piletikeskuses, pensionäridele ja õpilastele piiratud koguses tasuta pääsmeid.
Festivali täpsem kava koos esinejate tutvustusega on leitav kodulehelt https://festival.interpreet.ee/

Eesti
Muusika Nädal on välja kasvanud Eesti Interpreetide Liidu 2018. aastal toimunud festivalist „Virmalised“, mis keskendus saja aasta jooksul kirjutatud eesti klaveriloomingule. Möödunud aastate festivalid on andnud ülevaate Rudolf Tobiase, Artur Lemba, Eduard Tubina, Eduard Oja, Ester Mägi, Eino Tambergi, Kuldar Singi, Mati Kuulbergi, Lepo Sumera, Rein Rannapi, Erkki-Sven Tüüri ja Tõnu Kõrvitsa kammermuusikast.
Festival toimub Eesti Interpreetide Liidu ning Eesti Muusika– ja Teatriakadeemia koostöös. Festivali toetavad Eesti Kultuuriministeerium, EestiKultuurkapital ning Tallinna linn.