Eesti kooriühing jagas aastapreemiaid

Pühapäeval, 26. jaanuaril kuulutas Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate saajad.

Aasta kooriks 2019 sai Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor (dirigent Triin Koch). Koori 2019. a tähtsündmuseks oli edukas esinemine VI rahvusvahelisel Vietnami koorikonkursil, kus võit toodi koju kolmes kategoorias: A-kategooria naiskoorid, vaimulik muusika ja rahvamuusika.

Aasta dirigendiks 2019 valiti Triin Koch, kes oli Tartu laulupeo kunstiline juht ja XXVII üldlaulupeo „Minu arm” valikkooride dirigent ja segakooride liigijuht.

Panuse eest kultuuriruumi sai aasta koori tiitli VENÜ naiskoor Vanaemad (dirigendid  Silvia Mellik ja Reet Ratassepp). Koori 2019. aasta tegemiste hulka kuulusid osalemine üldlaulupeol ja arvukalt esinemisi.

Aasta dirigent-muusikaõpetaja 2019 on Taavi Esko – muusikaõpetaja ja dirigent Kuusalu Keskkoolis. Laulupeole „Minu arm“ läks Taavi nelja kooriga: Kuusalu Keskkooli poiste-, laste- ja noortekoori ning Kolga-Kuusalu kammerkooriga.

Aasta noore dirigendi tiitli sai Ingrid Roose. Ingrid on segakoori HUIK! peadirigent ja G. Otsa nim Tallinna Muusikakooli sümfooniaorkestri dirigent ning dirigeerimise ja partituuri õppejõud. 2019. aasta üldlaulupeol oli ta naiskooride liigidirigent. 2019. a pälvis Ingrid Euroopa Kooriühingu korraldatud IX rahvusvahelisel noorte dirigentide konkursil I koha ja Choeur de l’orchestre de Paris’ eripreemia.

Aasta orkestridirigendiks tunnistati Bert Langeler – Viljandi Muusikakooli vaskpilliõpetaja, dirigent ning puhkpilliosakonna juhataja. TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia trompeti, ansambli- ja orkestritöö didaktika õppejõud. Vabariikliku Orkestrijuhtide Puhkpilliorkestri peadirigent, Võhma Puhkpillistuudio dirigent ja õpetaja, 2019. a üldlaulupeo puhkpilliorkestrite liigijuht.

Aasta tegu on 2019. a suvel etendunud Gustav Ernesaksa elu käsitlev sõna- ja koorilaululavastus „Hakkame, mehed, minema”.

Aasta suurteod 2019 on juubelilaulupidu „Minu arm“ ja Tartu laulupidu 2019 „Laulupeo 150. sünnipäev“.

Aasta toetaja 2019 – Andre Aavastik, Madis Millistvere ja laulupeo dirigendipuldi teostajad.

 Aasta korraldajad 2019 on Ave Sopp ja Margit Võsa.

Ave Sopp on  XXVII laulupeo „Minu arm“ ja mitme eelneva laulupeo muusikatoimetaja, oma tööle pühendunud kultuurikorraldaja ja samal ajal ka koorijuht.

Margit Võsa 2019. a olulisemad tegevused on seotud Eesti Naislaulu Seltsi ning naiskoor Carmina tegevuse juhtimisega. Muuhulgas oli ta duubel-CD „Ajaraamat. Juhatab Arvo Ratassepp” ja Carmina kolmanda CD koostaja, Arvo Ratassepa mälestuskontserdi kunstiline juht, naiskoorilaulude kogumiku „Kõik muutub lauluks“ koostaja.

Koostööpreemia 2019 pälvis Jorma Sarv – mitmete Eesti Kooriühingu, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse ning Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi arendusprojektide eestvedaja. 

Aasta koorihelilooja on Riho Esko Maimets, kelle kaks lugu kõlas 2019. a üldlaulupeol: „Mu arm“ meeskooride esituses ja „Rõõmulaul“ (seade Riho Pätsi seatud rahvalaulust) mudilaskooride esituses.

Aasta kooriplaat 2019 on A Black Birch in Winter. Voces Musicales. Kammerkoori Voces Musicales 20. sünnipäeva hooajal ilmunud koori teine plaat (dirigent David Puderbaugh), millel kõlavad ameerika ja eesti (noorte) heliloojate teosed.

Kaheteistkümnele tiitlile kandideeris 81 nominenti, kelle hulgast tegi valiku Kooriühingu muusikanõukogu. Hinnati  kooride, orkestrite ja dirigentide muusikalisi saavutusi, kontserttegevust, salvestusi, osalust konkurssidel ning panust ümbritsevasse kultuuriruumi. Tiitlisaajatele väljapandud preemiad on rahalised.

Lisaks Kooriühingu aastapreemiatele anti üle Uno Järvela Fondi stipendiumid: 2019. aastal pälvis õppestipendiumi Piret Artjušin ja peastipendiumi Annelii Traks. Piret Artjušin on Kiili gümnaasiumi mudilas-, laste-, poiste- ja noortekoori ning õpetajate naiskoori dirigent ja täiendab ennast Tallinna Ülikooli magistriõppes. Annelii Traks on Tartu Poistekoori ja Tartu Karlova Kooli poiste mudilaskoori dirigent, 2019. aasta üldlaulupeo mudilaskooride liigidirigent.

Kultuuriminister Tõnis Lukas andis üle Kultuuriministeeriumi tänukirjad dirigentidele, kes on aasta jooksul auhindu saanud vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Möödunud aastal oli võidukaid koori- ja orkestrijuhte 24.