Eesti Kontsert avab oma suvehooaja ja kontserdimajad

Pärast kolm kuud kestnud pausi avab Eesti Kontsert esmaspäeval, 8. juunil jälle kontserdimajade uksed ning algab suvekontsertide piletimüük. Tavapärasest erinevas suvekavas on uus kammermuusikasari Tallinnas, siseturismile kutsuvad kontserdid Ida-Virumaal ning erilised kontserdiõhtud Kuressaares ja Haapsalus pühendusega Saaremaa ooperipäevade ja Tšaikovski festivali austajatele.

 „Tänavune kevad oli kõigile keeruline ning tavalise elurütmi taastumine võtab muidugi aega. Tahame omalt poolt aidata inimestel möödunut kiiremini selja taha jätta, et jälle natuke rõõmsamalt suvele vastu minna,“ rääkis Eesti Kontserdi juht Kertu Orro. „Eks kõikvõimalikud nutiseadmed olid karantiini ajal möödapääsmatu aseaine, kuid ma tean, et inimesed igatsevad elusa muusikaelamuse järele. Juulis ja augustis on Eesti Kontserdi kvaliteedimärgiga kontserdiõhtud tagasi ning nii jääb üle oma publikule kõikjal Eestis öelda vaid üht: „Vaheaeg on läbi, palume saali!“

Eesti Kontserdi suveprogramm algab Tallinnas Taani Kuninga aias: 1. juulil annab seal tasuta kontserdi Hortus Musicus, kelle tänavu kümneseks saava festivali „In Horto Regis“ eriprogrammis järgnevad kontserdiõhtud aiaäärses Väravatornis ja Niguliste kirikus.

Alates 2. juulist on kõik muusikasõbrad palutud neljapäeviti Kadriorgu kammerkontsertidele. Sarja „Suveklassika Kadriorus“ avaõhtul, 2. juulil peetakse Kadrioru lossi lilleaias ühtlasi „In Horto Regise“ sünnipäeva. Eeskava kannab intrigeerivat pealkirja „Eurohitid sajandite tagant“ ning Hortus Musicuse esituses kuuleb populaarseid palu keskajast barokini. Ansambli kunstiline juht Andres Mustonen ütleb kava kohta, et kuulsad muusikamenukid pole ühelgi ajastul riigipiiridest pidanud. „Tõsi, iganädalasi edetabeleid siis ei koostatud, aga ometi on siin tõelisi hitte, mida teati, lauldi ja mängiti Lissabonist Uppsalani, Prahast Londonini – täpselt nagu tänagi,“ selgitab Mustonen.

Suvemuusika kõlab Kadriorus seitsmel neljapäeval, 2. juulist 13. augustini. Sarja lõpetab kontserdiõhtu „Armastuskirjad“, kus kõlab kõige enam soololaule kirjutanud eesti helilooja Mart Saare looming, katkeid helilooja kirjadest oma südamedaamidele loeb Anu Lamp.

Samal päeval, 2. juulil saab Ida-Virumaal alguse igasuvise „Seitsme linna muusika“ eriprogramm, mis on tänavu löönud käed Ida-Virumaa turismiklastriga. „See suvi on igas mõttes teistsugune ja tavapäraste välisreiside asemel nuputavad paljud, kuidas mõnusalt Eestis aega veeta. Millal veel, kui mitte sel aastal saada põhjalikumalt tuttavaks Ida-Virumaaga,“ sõnas Kertu Orro. Kontserdid toimuvad erinevates kohtades üle Ida-Virumaa, sealhulgas moodsas Tulivee salapiirituseveo muuseumis mere kaldal, Kohtla-Järve renoveeritud kultuurikeskuses, Narva linnas, Kohtla-Nõmme laululaval, maalilises Toila Oru pargis ja muidugi Jõhvi kontserdimajas. Kuulajaid rõõmustavad tõeliselt head muusikud: Raivo Tafenau, Erki Pärnoja, Birgit Sarrap, Lauri Liiv, Siim Aimla, Eleryn Tiit, Puuluup, Vaiko Eplik ja Jaan Pehk, Helin-Mari Arder ja paljud teised armastatud artistid. Festivali „Seitsme linna muusika“ kontserdid toimuvad 2.–18. juulini.

Kuigi tänavused Saaremaa ooperipäevad ja Haapsalu Tšaikovski festival lükkusid uude aastasse, korraldab Eesti Kontsert nende kahe festivali vaimust kantud kaks erilist kontserdiõhtut – 25. juuli õhtul Kuressaare kuursaali pargis ning 21. augustil Haapsalu toomkirikus ja linnuse hoovis. „Mõlemal pool oodati neid traditsioonilisi suvefestivale väga, aga koroonaviirus tõmbas meiegi plaanidele kriipsu peale. Väga hea meel on tänu piirangute järkjärgulisele leevenemisele pakkuda saarlastele ja haapsallastele omalt poolt midagi positiivset ja loodetavasti meeldejäävat. Nad väärivad seda,“ rääkis Orro.

Laupäeva, 25. juuli hilisõhtul oodatakse publikut Kuressaare kuursaali parki öisele erakordsele ooperipiknikule. Haapsalu Tšaikovski festival toob publikuni põneva õhtu omanäolise kontserdiprogrammiga reedel, 21. augustil. Tallinna Kammerorkestri esituses saab kontserdi esimeses pooles Haapsalu toomkiriku võlvide all kuulata Tšaikovski unustamatut „Serenaadi keelpillidele“, mis on üks 19. sajandi muusika tähtteoseid, kirjutatud helilooja südamest otse publiku südamesse. Kontserdi teises osas kõlab Haapsalu kaunilt renoveeritud linnuse müüride vahel hoogne ja muretu merelaulude õhtu koos Marko Matvere ja Tõnu Kaljustega. Peale armastatud ja kõigile tuttavate merelaulude kostuvad ka muusikalised repliigid Haapsalu ja Tšaikovskiga seotud teemadel.

Suveprogrammi lõpetavad kolm kontserti laupäeval, 29. augustil Tallinn Music Week’     il Kai Kunstikeskuses. Tegemist on žanripiire murdvate sümbioosidega, kus löökpillivirtuoosid võistlevad akustilistel ja VR-simulatsiooni pillidel ning seotakse kokku helid, mis pole kunagi varem koos kõlanud: klavessiin, eesti kannel, plokkflööt ja analoogsüntesaatorid. Üles astub ka kammerkoor Collegium Musicale.

Eesti Kontsert on vastutustundlik kontserdikorraldaja, kes hoolib oma publikust, esinejatest ja töötajatest. Kõikjal kontserdipaikades järgitakse terviseameti kehtivaid ettekirjutusi. Publikul palume hoida distantsi, pesta ja desinfitseerida käsi ning haigena koju jääda.

Esmaspäeva, 8. juunil avatavad kontserdimajade kassad on juunis lahti järgmistel aegadel: Estonia kontserdisaali kassa tööpäevadel kella 11–17, Pärnu kontserdimaja kassa tööpäevadel kella 10–15 ning Jõhvi kontserdimaja kassa tööpäevadel kella 12–18. Jõhvi kontserdimaja avab 10. juunist jälle ka oma kinosaali. Tartu Vanemuise kontserdimaja on sel suvel remondi tõttu suletud.