DVD Eduard Tubina sümfoonilisest loomingust

Ilmunud on DVD Eduard Tubina sümfoonilisest loomingust: Sümfoonia nr. 2 „Legendaarne“ h-moll (1937) ja Sümfoonia nr. 5 h-moll (1946). Teoseid esitab Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja dirigeerib Peeter Lilje. DVD on pühendatud Peeter Lilje 20-le surma-aastapäevale.

DVD koostaja ja toimetaja on Vardo Rumessen. Teosed salvestas Eesti Rahvusringhääling ja välja andis Eduard Tubina Tubin-LiljeDVD_2013_RGBÜhing.

Peeter Lilje sündis 13. oktoobril 1950 Valgas. Muusikuteed alustas ta viiuliõpingutega, jätkas kooridirigeerimise erialal Tartu Muusikakoolis ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Arvo Ratasssepa ning samas ka Roman Matsovi orkestridirigeerimisklassis. 1980. aastal lõpetas ta Leningradi Riiklikus Konservatooriumis Arvids ja Mariss Jansonsi dirigeerimisklassi ning stažeeris Maria Teatris (tollane Kirovi-nim. teater) Juri Temirkanovi juures, juhatades seal ka etendusi.

1973. aastal asus Lilje tööle „Estonias“ koormeistri, siis Neeme Järvi assistendina ja töötas aastast 1975 kuni surmani 1993 dirigendina. Tema repertuaari kuulus ligi 30 ooperit. 1976. algas koostöö Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, mille peadirigent ta oli aastail 1980-1990. Peeter Lilje juhatusel on ERSO andnud üle 400 kontserdi, säilinud on hulgaliselt salvestisi ERRi arhiivis ning ilmunud mitmeid heliplaate. Paljude NSVL orkestrite hulgas olid tal kõige tihedamad sidemed Leningradi (hiljem Peterburi) Filharmoonia Akadeemilise Sümfooniarkestriga, mida ta korduvalt juhatas ning tegi kaasa ka mitmed ulatuslikud kontsertturneed, sh Jevgeni Mravinski kõrval 1982. aastal Austrias, Saksmaaal, Šveitsis, Prantsusmaal ja Hispaanias ning 1993. aastal Mariss Jansonsi kõrval Inglismaal ja Prantsusmaal.

Lilje juhatas kontserte ja ooperietendusi Moskvas, Kiievis, Riias, Helsingis, Buenos Aireses jm. Instrumentaalkontsertide ja suurvormide esitused viisid ta kokku selliste tuntud muusikutega nagu Viktor Tretjakov, Viktor Pikaizen, Igor Oistrahh, Maksim Vengerov, Oleg Kagan, Sergei Stadler, Leonidas Kavakos, Natalja Gutman, Nikolai Petrov, Eliso Virzaladze, Matti Salminen, Jorma Hynninen, Karita Mattila, Soile Isokoski. Teda sidus koostöö enamiku eesti juhtivate interpreetidega, püsivamalt Kalle Randaluga. Lilje oli paljude eesti heliloojate sh Tambergi, Sumera, Tüüri teoste esmaettekandja. Tema meelisheliloojate hulka kuulusid Brahms, Sibelius, Tšaikovski, Mahler ja Šostakovitš.

Peeter Lilje repertuaaris oli üle 30 vokaalsümfoonilise suurvormi, millest kriitikud hindasid kõrgeimalt Brahmsi „Saksa reekviemi“, Verdi Reekviemi, Orffi „Carmina burana“, Berliozi „Romeo ja Julia“ ettekandeid. Lilje dirigeerimisel kõlas 1989. aastal ka Rudolf Tobiase oratooriumi „Joonase lähetamine“ esiettekanne Eestis. Aastail 1990-1993 oli ta Oulu Linnaorkestri peadirigent.

Peeter Lilje suri 28. oktoobril 1993 Oulus.