Collegium Musicale sünnipäevakontserdil kõlab Galina Grigorjeva “Psalm 104” maailmaesiettekanne

Esmaspäeval, 3. oktoobril kell 19 tähistab kammerkoor Collegium Musicale Tallinnas Kultuurikatlas oma 6. sünnipäeva. Sel puhul tuleb maailmaesiettekandele Galina Grigorjeva teos “Psalm 104”, mis on spetsiaalselt Collegium Musicalele kirjutatud. Kontserdil kõlab ka Arvo Pärdi, Olivier Messiaeni, Erkki-Sven Tüüri jt looming.

Dirigent Endrik Üksvärav iseloomustab Galina Grigorjeva uut teost “Psalm 104” järgmiselt: “Müstiline. Elurõõmus. Ülev. See on maailma loomise lugu. Kiidab Jumalat selle eest, mis ta on teinud. Maailma loomine on sümboolselt sellesse ka sissekirjutatud – helide hargnemine, kasvamised väikestest osadest suureks, kusjuures iga kord on alguspunkt erinev. Teost iseloomustab ka paljuhäälsus ja kirkad värvid, mis selle tulemusel tekivad.”

Teos kuulub tsüklisse “Loomine/Sünd”, mis koosneb viiest Collegium Musicalele kirjutatud eesti helilooja teosest: Helena Tulve /Maarja Pärtna “See algab”, Mirjam Tally/ Kristiina Ehin “Sinu vari”, Jaak Sooäär / Jaan Kaplinski “Kus on vaikus, sinna koguneb tolm”, Galina Grigorjeva “Psalm 104” ja Tõnu Kõrvits/Doris Kareva “Linnuteelaev”. Neist viimase esiettekanne toimub 30. oktoobril kell 18 Niguliste kirikus.

Hiljuti Soomes kõrgetasemelisele V rahvusvahelisel Harald Anderseni kammerkooride konkursil III koha võitnud kammerkoor Collegium Musicale tuli esimest korda kokku 3. oktoobril 2010. aastal dirigent Endrik Üksvärva eestvedamisel. Koori eesmärk on pakkuda kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii Eestis kui väljaspool. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, olulisel kohal on eesti heliloojate teosed. Koor on teinud koostööd erinevate dirigentidega: Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Aapo Häkkinen (Soome), Kaspars Putninš (Läti), Jos van Veldhoven (Holland), Simon Carrington (UK), Toomas Vavilov, Mihhail Gerts jt. ja orkestritega: Tallinna Kammerorkester, Tallinna barokkorkester, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Corelli Barokkorkester. Viie tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias (Gorizia, Arezzo, Rooma), Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal ja Jaapanis, sh koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür. 2015. aastal osales koor neljal kõrgetasemelisel välisfestivalil Tšehhis, Poolas, Soomes ja Maltal. Eesti Kooriühing tunnustas 2015. aasta alguses Collegium Musicalet teistkordselt „Aasta koori“ tiitliga, esmakordselt pälviti see tunnustus 2011. aasta tegevuste eest. Lisainfo: www.collegiummusicale.ee

Galina Grigorjeva looming on tähelepanuväärne oma hingestatud ja peenekoelise kõlastiili poolest. Tema muusika lähtepunktiks on meloodiline mõtlemine. Grigorjeval on tugevad seosed slaavi vaimuliku muusika traditsiooniga, aga ka vanema euroopa mitmehäälsusega. Grigorjeval on tähelepanuväärne oskus “orkestreerida” mitmehäälsust, tekitades voolavas faktuuris tähendusrikkaid ja kauneid kooskõlavärelusi.

Grigorjeva on minimalist selle sõna avaramas tähenduses. Tema teostes on palju õhku. Tema tööde kõlapilt on läbipaistev ja delikaatne. Ta on ülimalt tähelepanelik iga üksikintervalli ja intonatsiooni väljendusvõime ja tähenduse suhtes. Galina Grigorjeva on õppinud Simferoopoli Muusikakoolis ja Odessa konservatooriumis. 1991. aastal lõpetas ta professor Juri Faliku loominguõpilasena St. Peterburi konservatooriumi ning täiendas end 1994–1998 Eesti Muusikaakadeemia magistriõppes Lepo Sumera juhendamisel. Hooajal 2006/2007 oli Galina Grigorjeva resideeriv helilooja NYYD Ensemble’i juures. Praegu tegutseb vabakutselise heliloojana. Grigorjeva muusikat on esitatud Ukrainas, Venemaal, Poolas, Saksamaal, Hollandis, Soomes, Austrias, Prantsusmaal, USAs jm.

Galina Grigorjeva on Heino Elleri muusikapreemia laureaat (2003) ning Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat (2004 ja 2013). 2014. aastal pälvis Grigorjeva Valgetähe IV klassi ordeni. Grigorjeva autoriplaat “In paradisum” pälvis Eesti Muusikaauhinna klassikaalbumi kategoorias 2015. aastal.