Collegium Musicale jätkab muusikalist retke “Unustatud rahvaste radadel”

Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale ja soome-ugri rahvastega koostööd edendav organisatsioon Fenno-Ugria jätkavad 2018. aastal Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud sarja ”Unustatud rahvaste radadel”. Koori teine retk sarjast saab alguse juba sellel pühapäeval, 15. juulil.

Esimene teekond ”Karjala radadel” viis koori Ida-Soome kaudu Valge Mere Karjalasse (Viena Karjalasse) ning selle lõppsiht oli soome-ugri kultuuripealinn 2017 Vuokkiniemi. 

2018 suvel külastatakse aunusekarjalasi ja vepslasi Karjala Vabariigi lõunaosas ning ingerisoomlasi, vadjalasi ja isureid Leningradi oblastis. Septembris tehakse retk liivlaste asualadele Läti Vabariigis.

Ettevõtmise aluseks on Eesti ühe mainekama ja omanäolisema helilooja Veljo Tormise (1930–2017) kuueosaline kooritsükkel „Unustatud rahvad“, mille moodustavad „Liivlaste pärandus“ , „Vadja pulmalaulud“ , „Isuri eepos“, „Ingerimaa õhtud“ „Vepsa rajad“ ja „Karjala saatus“. Sari valmis aastatel 1970–1989 kuue läänemeresoome rahva runolaulude põhjal.

Kontserdiretkedel läänemeresoome rahvaste asualadele esitatakse läbilõige kõikidest osadest, kuid mõni osa ka tervikuna. Kontsertidele on kutsutud kaasa lööma kohalikke rahvamuusikuid ja ansambleid.

15. juulil kell 13 esitab koor tsükli ”Ingerimaa õhtud” ingerisoomlaste ajaloolises Gubanitsõ (Kupanitsa) kirikus. Kell 16.30 toimub suurem kontsert Taitsõ (Taaitsa) kultuurikeskuses. Edasi viib teekond vepslaste juurde, kus esinetakse 16. juulil kell 19 Rõbreki küla kultuurimajas ja külastatakse Šoutjärvis vepsa muuseumi. 17. juulil kell 19 annab koor kontserdi Vieljärvis (Vedlozeros), mis on tuntud tänu seal kodanikualgatuse korras loodud karjala keele säilitamise keskusele Karjalan Kielen Kodi.

Eesti Vabariik 100 välisprogrammi kuuluv kontserdisari “Unustatud rahvaste radadel” on mõeldud kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul meie väiksematele hõimurahvastele, tutvustamaks Veljo Tormise loomingut ja Eesti koorilaulukultuuri ning toetamaks neid oma kultuuri elushoidmisel. Karjala vabariigi kontserdid on pühendatud ka Karjala vabariigi 100. aastapäevale. Reisi korraldajaks on MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja sellel osaleb ka Eesti rahvusringhäälingu elamussaadete võtterühm.

Tallinnas tegutsev kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, erilisel kohal on eesti heliloojate looming. Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme.

Koori seitsme tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis, Hollandis ja Jaapanis, sh koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür. 2017. tõi kontserdid kuues välisriigis, eesti heliloojatest esitati enim Veljo Tormise loomingut. 2017. oktoobris võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi “Let the People Sing” Grand Prix. 2018. aasta algas kontsertreisiga Liibanoni ja
Kreekasse, suvi toob retke Venemaale ning sügisesse jäävad kontserdid Liivimaal ja Poolas.

Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet kolmel korral „Aasta koori“ tiitliga (2017, 2014 ja 2011).