Collegium Musicale esituses kõlab naistepäeval Tõnu Kõrvitsa „Päikeselaul“

Pühapäeval, 8. märtsil kell 18 toimub Tallinnas Niguliste kirikus kontsert „Päikeselaul“, kus publiku ette astub Collegium Musicale koos Eesti Sinfoniettaga. Dirigent on Endrik Üksvärav.

Kavas on Pärt Uusbergi „Palve“, Tõnu Kõrvitsa „Päikeselaul“ ja norra helilooja Ola Gjeilo „Sunrise Mass“.

„Mõte ja soov Tõnu Kõrvitsa „Päikeselaulu“ esitada on käinud meiega juba päris mitu aastat, kuid igakord ei juhtu asjad nii kiiresti kui tahaks ja teose esitamiseni jõuame alles nüüd,“ rääkis dirigent Endrik Üksvärav. „Kogu kontsert on inspireeritud päikesest ning killukese päikest saab igaüks sealt endaga põue kaasa.“

Tõnu Kõrvitsa kooritsükkel „Päikeselaul“ püha Franciscuse tekstile on nõudlik muusika, mida on inspireerinud Ameerika lõunaosariikide bluusirütmid ja värvid. Norra helilooja Ola Gjeilo „Päikesetõusu missa“ on inspiratsiooni saanud läbipaistvast ja avarast ilmaruumist, maisest ja elujaatavast rütmikast ning Põhjala rikkalikust värvipaletist.

Kontserdist teeb ülekande Klassikaraadio. Kontserdi korraldab Eesti Kontsert.

Tallinnas tegutsev Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline  on eesti heliloojate looming. Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme. Koori üheksa tegevusaasta sisse jäävad lisaks Eestile kontserdid ja festivalid Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis ja Jaapanis. Olulistest festivalidest näiteks Rhein Vokal ja Schleswig-Holstein Saksamaal, Al Bustan International Festival Liibanonis, Moravsky Autumn Brnos, Tšehhis ja Wratislavia Cantans Poolas. Kollektiividest kindlasti Helsingi Barokkorkester (Soome), Raschér Saxophone Quartet (Saksamaa), NFM Leopoldinum Kammerorkester (Poola), Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester ja barokkansambel Barrocade (Iisrael).
2017 võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi „Let the People Sing“ Grand Prix, mis spordis võrdub kuldmedaliga olümpiamängudelt. Collegium Musicale annab aastas keskmiselt 40 kontserti. Koori tegevust toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Tallinna linn, Reisiekspert ja Ida-Tallinna keskhaigla.

2020 toob koorile kontsertreisi Iisraeli, USA-sse, sh kontserdi Carnegie Hallis ja osalemise 50. Eesti kultuuripäevadel New Yorgis, koostöö heliloojatega Maria Faust, Erki Pärnoja ja Timo Steiner, kellelt koor on tellinud uudisteosed, loomulikult Veljo Tormise ja Arvo Pärdi muusika esitamise ja kontserdid Saksaamal ning Uus-Meremaal. Viimase puhul on kooril au olla valitud 24 koori hulka üle maailma, kes saavad astuda üles Aucklandis toimuval Ülemaailmsel Koorimuusika Sümpoosionil.

Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet kolmel korral „Aasta koori“ tiitliga (2017, 2014 ja 2011). Eesti Kultuurikapital tunnustas kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat 2018. aastapreemiaga Eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal.

Märtsis veel tulekul:
25. märts kell 19 Tallinna Jaani kirikus “Mööda linnuteed”. Kontsert märtsiküüditamises kannatanute mälestuseks. Kavas Arvo Pärt “Aadama itk”.
28. märts kell 21 Tallinn Music Week, Kai kunstikeskus. Tallinn-New York.

Lisainfo: www.collegiummusicale.ee ja www.facebook.com/choircollegium