Avatakse Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale pühendatud rändnäitus

Foto: Tõnu Tormis

Neljapäeval, 18. juunil avatakse Teatri- ja muusikamuuseumis Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale pühendatud rändnäitus “Veljo Tormis – rahvalauluga loodud maailm”. Näituse keskmes on Tormise mitmekülgse loomingu kaalukaim osa – rahvalaulul põhinevad teosed. 

7. augustil möödub 90 aastat helilooja Veljo Tormise sünnist. Teatri- ja muusikamuuseum tähistab juubeliaastat Assauwe tornis avatava rändnäitusega, mille keskmes on tema mitmekülgse loomingu kaalukaim osa – rahvalaulul põhinevad teosed.

Austusest rahvaviisi vastu ja selle põhjalikust tundmisest olid kantud nii Tormise helilooming kui ka kirjatööd, avalikud esinemised suurtel konverentsidel ja ülesastumised väiksemates seltskondades, kutseliste või harrastuskooride proovides. Näitusel heidetaksegi pilk sellele, kuidas Tormis rahvalauluni jõudis ning seda oma loomingus kasutas, kuidas ta rahvalaulu mõtestas ja teistele jagas. Tähelepanu all on helilooja tähtteosed, mis on toonud talle kuulsust nii kodu- kui välismaal. Näitusel saab näha heliloojale kuulunud süntesaatorit ja teisi töövahendeid, kuulata olulisemaid helitöid, kõrvutada neid originaalkäsikirjadega ning uudistada ehedat šamaanitrummi.

Tormise 90. sünniaastapäeval on sobilik endalt muusikateadlase Urve Lippuse eeskujul küsida: „Selle asemel, et lõpuks kinnitada, et Tormis on üks väljapaistvamaid, soovitaksin ma korraks mõelda, milline oleks meie praegune laulurepertuaar, kui sealt Tormise lood järsku ära kaovad. Kuidas meeldiks?“

Näitus jääb avatuks 15. novembrini 2020

Näituse meeskond:
Kuraatorid: Ene Kuljus ja Kaisa Luik
Projektijuhid: Kristo Matson ja Laura Kipper
Keeletoimetaja: Hille Saluäär
Kujundus: Polaar Studio OÜ
Tõlge: Tõlkebüroo Muupel

Foto: Tõnu Tormis