Andrus Vaarik toob kuulajateni lavastatud kammerkontserdi

Sopran Maris Liloson, bariton René Soom Rahvusooperist Estonia ning pianist Siim Selis on kokku pannud kava Hugo Wolfi harvaesitatava “Itaalia lauluraamatu” põhjal. Kammerkontserdid toimuvad 23. jaanuaril Estonia kontserdisaalis ja 1. veebruaril Jõhvi kontserdimajas.

Soololauludest koosneva kogumiku tekstiliseks aluseks on 16. sajandi itaalia ja Venezia rahvaluule, mille on saksa keelde tõlkinud Paul Heyse, esimene sakslane, kes saanud Nobeli kirjanduspreemia. “Itaalia lauluraamatu” keskne
teema on armastus oma erinevais ilminguis ning elumustrid, mis on pidevas muutumises, ent ometi igavesti korduvad.

Rõhutamaks Wolfi soololaulude tekstilist olulisust kogu tervikpildi mõistmisel, pöörduti Andrus Vaariku poole, kes lõi laulude tekste lugedes tegevustiku ning lavastas psühhiaatri kabinetis aset leidva suhtedraama. Ta lõi tegelaskujud
mõlemale lauljale, pianistile ning võttis endale abielunõustaja rolli.

Vaarik, kes ise pole enda sõnul kunagi käinud psühhoanalüütiku juures diivanil lamamas ja kurtmas oma raske elu üle, leiab teema ülimalt tänapäevase olevat.

“See probleemistik on mind alati erutanud ja ma arvan, et see sobib “Itaalia lauluraamatu” sisu vormistamiseks oivaliselt. Need laulud on kahe inimese suhteid seinast seina hõlmavad – vihast, kirest, kurbusest, hellusest –, nad räägivad kõigest sellest, mis meist inimesed teeb. Igavesed teemad, mis käivad sarnastena läbi nii Wolfi soololauludest kui ka televisioonist, Facebookist, Twitterist või Eesti Kontserdi lavalt.”

Hugo Wolf (1860–1903) “Italienisches Liederbuch” / “Itaalia lauluraamat”
Eestikeelsed tekstid Maarja Kangro

Maris Liloson (sopran)
René Soom (bariton, Rahvusooper Estonia)
Siim Selis (klaver)
Andrus Vaarik (tekstid, lavastus, Linnateater)

“Itaalia laulud on kõigist mu asjadest originaalsemad ja kunstiliselt kõige täiuslikumad.” Hugo Wolf

Vaata tutvustavat klippi siit

Foto: Ülo Josing, ERR

Andrus Vaarik_Ülo Josing