Algab rahvusvaheline koorifestival “Tallinn 2015”

23.-25. aprillil toimub 14. rahvusvaheline koorifestival „Tallinn 2015“, mis toob Tallinnasse enam kui 1000 lauljat 11 riigist. Festivalil osaleb kokku 30 koori Austriast, Indoneesiast, Leedust, Lätist, Norrast, Rootsist, Saksamaalt, Sloveeniast, Soomest, Valgevenest ja loomulikult Eestist.

Koorid võistlevad laste-, noorte-, nais-, mees-, sega- ja kammerkooride kategooriates, rahvamuusikas, kaasaegses ja vanamuusikas. Esimesele voorule järgneb Grand Prix, kuhu pääseb võistlema kuni kuus parimat. Võitjate vahel jagatakse rahvusvahelise žürii otsuse kohaselt konkursi preemiafond 22 000 €.

Žüriisse kuuluvad Corki rahvusvahelise koorifestivali kunstiline juht John Fitzpatrick (Iirimaa), Grenoble’i Konservatooriumi professor Maud Hamon-Loisance (Prantsusmaa), Tromsø Ülikooli kaunite kunstide kateedri professor Ragnar Rasmussen (Norra), Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor ning Eesti Rahvusmeeskoori audirigent Ants Soots ja noortekoori Balsis kunstiline juht Ints Teterovskis (Läti).

Tallinna Rahvusvaheline Koorifestival kuulub Muusika-aasta 2015 sündmuste hulka ning sel puhul on festivali kavas ka palju uut. Reedel toimub kolm kontserti Tallinna koolides, kus rahvusvahelised laste- ja noortekoorid esinevad ja kohtuvad Eesti lastega. Laupäeval saab Estonia kontserdisaalis kaasaegse koorimuusika konkursil kuulata Tõnu Kõrvitsa “In Paradisumi” multiesiettekannet: sama teost esitavad järgemööda 9 koori Eestist, Soomest, Rootsist ja Austriast. Helilooja kuulab ise ettekandeid ning valib nende hulgast parima.

Konkursikategooriaid on sel aastal tavalisest rohkem – ei võistle mitte ainult traditsioonilised koorikategooriad (laste-, sega – ja teised kooriliigid eraldi), vaid kõrvutatakse ka muusikastiile: eri riikide rahvamuusikat, vanamuusikainterpretatsioone ning juba nimetatud kaasaegset muusikat.

Festivali kunstilisel juhil Heli Jürgensonil on hea meel, et algava koorifestivali osavõtjate kooride hulk on arvukas ning tulijate geograafiline haare väga mitmekesine.

Festivali avakontserdil neljapäeval kell 18.00 Metodisti kirikus astuvad üles Adolf Fredriki kiriku noortekoor Rootsist, Airlangga Ülikooli segakoor Indoneesiast, kammerkoor Kampin Laulu Soomest, Ljubljana Muusika ja Balleti Konservatooriumi koor Sloveeniast ja Rahvusooper Estonia noormeestekoor Eestist.

Reedel on Estonia kontserdisaal konkursi päralt – võistlevad laste-, noorte-, nais-, mees-, sega- ja kammerkoorid ning rahvamuusika kategooria koorid.
Reedel kell 20.00 toimub kontsert Hopneri Majas, kus esinevad kammerkoor Vēja balss ja kammerkoor Ventspils Lätist ning neidudekoor Kammerhääled, NUKU koor ja segakoor HUIK! Eestist.

Laupäeva hommikul kell 9.30 astuvad Estonia kontserdisaalis võistlustulle kaasaegse ja vanamuusika kategooria koorid.
Laupäeval kell 12.00 esinevad Niguliste kirikus E STuudio noortekoor, Musamari Koorikooli lastekoor, Tartu Ülikooli kammerkoor ja TTÜ Akadeemiline Naiskoor.Grand Prix’ voor algab Estonia kontserdisaalis laupäeval kell 15 ning seal saab kuulata festivali parimaid. Tulemused selguvad laupäeva õhtul kella 20ks.

Festivali passid ja piletid on müügil Piletilevis ja Piletimaailmas.

1972. aastast Tallinnas toimuv konkurss on Eesti ainus rahvusvaheline koorikonkurss ning osalema on kutsutud kõik kooriliigid üle kogu maailma. Festivali korraldab Eesti Kooriühing.

Koorifestival Tallinn 2015