Aberdene 1662

Sopran Maria Valdmaa ja viola da gamba mängija Mikko Perkola (Soome) andsid välja albumi “Aberdene 1662”. Plaadil saavad uue hingamise valik varaseid šoti ja inglise laule. Estonian Records Productioni poolt üllitatud plaat on pühendatud Šotimaa 17. sajandi ilmalikule muusikale, mis pärineb Šotimaa kirdeosas asuva Aberdeeni linna ning ülikooli trükkalite John Forbesi ja tema poja välja antud lauluraamatust „Songs and Fancies“ 1662. aastal. Samuti sisaldab see laule silmapaistvatelt inglise heliloojatelt, nende seas Thomas Morley, Thomas Campion ja John Dowland. Plaadil kõlab kokku 11 laulu ja neli improvisatsiooni.

„Aberdene 1662“ on lindistatud 2020. aasta alguses Arvo Pärdi Keskuses (helirežii ja
master: Tanel Klesment). Plaadi väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapital, Prins Bernhard Cultuur Fonds (Holland), Scottish Early Music Trust, Haagi linnavalitsus ja Voordekunst. Varasemalt astub Maria Valdmaa solistina üles barokkansambli „Floridante“ plaadil „Amarilli mia bella“ (ERP, 2019).

Sopran Maria Valdmaa on omandanud bakalaureuse- ja magistrikraadi Haagi Kuninglikus Konservatooriumis barokklaulu erialal Barbara Pearsoni, Jill Feldmani, Michael Chance’i ja Peter Kooij’ juhendamisel ning täiendanud end mitmetel meistrikursustel ja süvendanud teadmisi 16.–17. sajandi repertuaarist Andrés Locatelli ja Fabio Bonizzoni käe all. Maria Valdmaa on pälvinud auhinnalisi kohti erinevatel barokklaulu konkurssidel, sh II koht konkursil „Premio Fatima Terzo“ Itaalias (2013) ning II koht ja publikupreemia Händeli laulukonkursil Londonis (2014). Olulise osa laulja kontserdirepertuaarist moodustavad barokiajastu suurvormid. Ta on teinud koostööd selliste tuntud dirigentidega nagu Kaspars Putniņš, John Butt, Thomas Zehetmair, Lars Ulrik Mortensen, Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen jpt ning esinenud koos paljude mainekate kollektiividega, teiste seas ERSO, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, Sinfonietta Rīga, Hollandi Raadio Koor, Concerto Copenhagen. Kammermuusikuna on ta ansamblite Vox Luminis, Il Gardellino, Dunedin Consort ja Collegium 1704 koosseisus üles astunud paljudes Euroopa ja USA mainekates kontserdisaalides. 2020. aastast lõpust töötab Maria Valdmaa Eesti Filharmoonia Kammerkoori ridades.

Soome viola da gamba mängija ja laulja Mikko Perkola on õppinud Päijät-Häme konservatooriumis, Sibeliuse Akadeemias ja Haagi Kuninglikus Konservatooriumis. Ta on kammermuusikuna esinenud ja salvestanud muusikat mitmel pool maailmas, tema plaadid Bachi gambasonaatide (2008) ja Couperini gambasüitidega (2011) on pälvinud kõrget tunnustust. Peale vanamuusika viljeleb Mikko Perkola mitmeid teisi žanre ning teeb koostööd jazzmuusikute, tantsijate, visuaalkunstnike ning nüüdismuusika artistidega. 

Kuula:
https://www.youtube.com/watch?v=dmS-cr_aWLg