Aasta muusik 2015 – Tõnu Kõrvits

Eesti rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid aasta muusikuks 2015 helilooja Tõnu Kõrvitsa kauni ja vaimseid väärtusi hoidva muusika eest.

Aasta muusiku tiitel antakse Tõnu Kõrvitsale üle 11. detsembril kell 19 Tallinnas Mustpeade majas Tallinna filharmoonia kontserdil “Portree”. Kontserdi salvestavad ETV ja Klassikaraadio ning seda saab näha-kuulda 10. jaanuaril 2016.

Kontserdil kõlavad Tõnu Kõrvitsa kitarrikontsert ja saksofonikontsert “…neis aedades”, kammerpala “Allikas” ja esiettekandes kooriteos “Päikeselaul”. Esinevad Tallinna kammerorkester ja Eesti filharmoonia kammerkoor Kaspars Putninši dirigeerimisel, solistid on Kirsi Tilk (kitarr), Virgo Veldi (saksofon) ja Madis Metsamart (vibrafon).

Aasta muusiku tiitli pälvib muusik, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud viljakat koostööd Eesti rahvusringhäälinguga. Eesti raadio on salvestanud Tõnu Kõrvitsa loomingut juba helilooja karjääri algusest peale. Kui Eesti osales esmakordselt rahvusvahelisel heliloojate rostrumil 1994. aastal, oli võistlevaks teoseks toona veel Muusikaakadeemias õppiva Tõnu Kõrvitsa esimene suurteos – kitarrikontsert. Suurem osa Tõnu Kõrvitsa teostest on jäädvustatud raadio fondi. Samuti on Tõnu Kõrvits teinud ise Klassikaraadios saateid uuest muusikast.

Tõnu Kõrvits (1969) õppis Eesti muusika- ja teatriakadeemias Raimo Kangro ja professor Jaan Räätsa juhendamisel ning täiendas end meistrikursustel välismaal. 1990ndatest aastatest peale on Tõnu Kõrvits üks juhtivaid Eesti heliloojaid, kelle teosed kõlavad Eesti tähtsaimate muusikakollektiivide repertuaaris.

Tõnu Kõrvitsa loomingut iseloomustab romantiline, lüüriline ja värvirohke helikeel. Olulisel kohal on tema teostes fantaasiarikkad looduskujundid ja Eesti rahvamuusika ürgsed kõlad.

Korvits(1)