Aasta koor 2014 on Collegium Musicale

Pühapäeval, 25. jaanuaril kuulutas Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiad.

Aasta kooriks 2014 tunnistati kammerkoor Collegium Musicale (dirigendid Endrik Üksvärav ja Miina Pärn), kelle tähtsamad tegemised möödunud aastal olid Erkki-Sven Tüüri „Missa brevise“ Eesti ja Jaapani esiettekanne ning duubelplaadi väljaandmine Veljo Tormise kooritsükli „Unustatud rahvad“ kontsertsalvestusega, lisaks aktiivne festivalidel osalemine ja kontserttegevus.

Aasta dirigendiks 2014 valiti Eesti Rahvusmeeskoori kunstiline juht ning XXVI üldlaulupeo meeskooride dirigent-liigijuht ja kontserdi „Aja puudutus“ valiksegakoori dirigent  Mikk Üleoja.

Aasta 2014 dirigent-muusikaõpetaja on Rakvere Reaalgümnaasiumi koolikooride, kammerkoori Solare, meeskoori Kaevur ja Kirderanniku koori dirigent, XXVI laulupeo lastekooride liigidirigent Elo Üleoja, kes tõi laulupeole seitse koori.

Aasta nooreks dirigendiks 2014 tunnistati Valter Soosalu, kes saavutas VI Eesti noorte dirigentide konkursil esikoha ja Rahvusmeeskoori eripreemia. Tunnustust on pälvinud ka tema töö segakoori HUIK! ja Eesti Rahvusringhäälingu segakoori dirigendina.

Aasta orkestridirigendiks 2014 valiti Hando Põldmäe ja aasta puhkpilliorkestriks Eesti Noorte Kontsertorkester (dirigendid Aavo Ots, Priit Sonn, Jaan Ots, Kaido Kivi).

Aasta tegu 2014 on Elleri kooli uue maja ehitamine Tartusse ning aasta suur tegu loomulikult laulu- ja tantsupidu „Aja puudutus. Puudutuse aeg“, millele nimiloo  „Puudutus“ looja Tõnu Kõrvits sai aasta koorihelilooja 2014 tiitli. Aasta korraldajateks 2014 tunnistati laulupeo tuleteekonna korraldajad ning Eesti Segakooride Liidu tegevsekretär ja EMTA nõukogu sekretär Katrin Puur, kelle eestvedamisel toimusid mitmed valdkonna jaoks olulised sündmused (ansamblite võistulaulmine Tuljak, Miina Härma 150. sünniaastapäeva kontserdid, VIII Eesti pianistide konkurss, Eesti Segakooride Liidu 20. aastapäeva üritused, mitmed koolitused).

Kooriühingu koostööpreemia 2014 said Üle-eestiline Noorte Sümfooniaorkester ÜENSO ja selle peadirigent Jüri-Ruut Kangur. Muude projektide hulgas oli ÜENSO ka XXVI üldlaulupeo esimese päeva kontserdi saateorkestriks.

Aasta kooriplaadiks 2014 valiti „Liiv, meri ning mõtted“ kammermeeskoor JÕUD esituses.

 

Fotol Aasta koor 2014 ja Aasta koor 2011 – Collegium Musicale koos helilooja Erkki-Sven Tüüriga.
Foto: Kristel Üksvärav

IMG_1773