XX Tallinna Kammermuusika Festival “Briti maastikud” toob 24.-30. augustini kuulajateni maailmatasemel solistid, maailma esiettekande, plaadiesitluskontserdi, mitmete teoste esmakordse esituse Eestis ning traditsioonilise PLMF preemia “Noor Muusik 2024” väljakuulutamise.
Festivali teema sai inspiratsiooni Briti heliloojate loomingust ja tõsiasjast, et paljud suurepärased eesti muusikud on omandanud hariduse Ühendkuningriikide muusikakõrgkoolides. Tänu sellele on saanud alguse laiapõhjalised kultuurisidemed ning kokkupuuted kahe riigi muusika ja muusikute vahel. Festivali kunstiline juht on viiulisolist Anna-Liisa Bezrodny, resideeruv helilooja on Lauri Jõeleht ja korraldaja Muusikute fond PLMF.
Pealinna kaunimates saalides – Tallinna Jaani kirikus, Mustpeade Majas, Tallinna Raekojas ja Rootsi-Mihkli kirikus toimub augustikuu viimasel nädalal 8 kõrgel tasemel kammerkontserti. Festival esitleb uusi ja põnevaid kammermuusika teoseid, mida ei ole Eestis veel esitatud, fookusega briti heliloojate loomingul. Festivali esinejate seas on sellised rahvusvaheliselt tuntud nimed nagu Amy Harman (fagott, UK), James Pillai (metsasarv, UK), pianistid Sophia Rahman (UK) ja Mackenzie Melemed (US), tšellistid Claude Frochaux (DE/IT) ja Jan-Erik Gustafsson (FI). Eesti tippsolistidest on festivalilavadel Irina Zahharenkova (klaver), Anna-Liisa Bezrodny (viiul), oboemängijad Kalev Kuljus ja Riivo Kallasmaa jt.
Festivali avakontserdil “Jubilate” 24.08 kell 19 Tallinna Jaani kirikus kõlavad suurepärase Briti-Iiri helilooja Elizabeth Maconchy teos “Concertino” fagotile ja keelpilliorkestrile, Lauri Jõelehe “Silmapiir” viiulile, oboele ja keelpilliorkestrile ning Mihkel Keremi metsasarvekontsert „Ulla sarv” ja „Väike kontsert väikestele keelpillidele”. Esinevad UK staarid Amy Harman (fagott) ja James Pillai (metsasarv), Eesti tippsolistid Kalev Kuljus (oboe) ja Anna-Liisa Bezrodny (viiul) ning keelpilliorkester Eesti Sinfonietta, kontsertmeister Peeter Margus.
Festivalinädala kontserdid on ühendatud kindlate teemadega: “Üks maailm – üks keel” 25.08, “Britannia kohtub Baltikumiga” 26.08, “Unustatud radadel” 27.08, “Metsa müstika” 27.08, “Mere maagia” 28.08 – nii on loodud festivalist kunstiline terviksündmus. Festivali lõppkontserdil 30.08 kell 19 Mustpeade Majas kõlab spetsiaalselt festivali jaoks valminud uudisteos „Variatsioonid Dowlandi teemale” maailma esmaettekandes.