14.-17. novembrini Stockholmi kontserdimajas toimuva Heliloojate festivali (Tonsättarfestivalen 2013) keskmes on Lõuna-Koreast pärit helilooja Unsuk Chin – üks kaasaja originaalsemaid ja tähelepanuväärsemaid heliloojaid, kes viibib ise ka festivalil kohapeal.
14. novembril toimuval festivali avakontserdil kõlavad:
Chin Rocaná (2008)
Chin Su, kontsert shengile ja orkestrile
Chin katkendid ooperist „Alice in Wonderland“ (2004-2007)
Esitavad:
Kuninglikud Filharmoonikud, dirigent Susanna Mälkki.
Wu Wei sheng
Sally Matthews sopran
Jenni Bank mezzosopran
Heliloojate festivali on Stockholmis korraldatud alates 1986. aastat, igal aastal on
tähelepanu all üks meie ajastu olulistest heliloojatest. Lisainfo festivali kohta siit Foto: Felix Broede
Unsuk Chin sündis 1961. aastal Soulis, Lõuna-Koreas. 1985. aastal kolis ta Saksamaale, et õppida Hamburgis György Ligeti käe all. Alates 1988. aastast elab ta Berliinis. Pärast 1991. Aastal toimunud läbimurret teosega solosopranile ja ansamblile on ta kirjutanud heliloomingut paljudes erinevates žanrites, alates klaverist ja eletroakustilistest töödest soolokontsertideni. 2007. aastal valmis tema esimene ooper Alice in Wonderland (Alice Imedemaal). Teosega avati Müncheni Ooperifestival ja see osutus ülimenukaks. Tema teine ooper on tellitud Londoni Kuninglikult Ooperilt hooaja 2018-2019 avamiseks.
Tema muusikal on kaasaegne helikeel, kuid seda kirjeldatakse ka kui lüürilist ja kommunikatiivset. Eriti pöörab ta tähelepanu instrumentatsioonile, orkestri kõlale ja rütmilisele fantaasiale. Ühe inspiratsiooniallikana nimetab ta elektroonilist muusikat.
Unsuk Chini loomingut on esitatud mitmetel suurtel festivalidel ja suuremates kontserdimajades Euroopas, Aasias ja Põhja-Ameerikas sh selliste dirigentide juhatamisel nagu Sir Simon Rattle, Gustavo Dudamel, Kent Nagano, Esa-Pekka Salonen, David Robertson, Neeme Järvi, Markus Stenz, Myung-Whun Chung, George Benjamin, Susanna Mälkki, François Xavier Roth, Leif Segerstam, Ilan Volkov jt
Orkestritest ja ansamblitest võib nimetada näiteks Berliini Filharmoonikud, BBC Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Boston Symphony Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Los Angeles Philharmonic Orchestra, London Sinfonietta, Ensemble Intercontemporain, Ensemble Modern, Kronos Quartet jt.
Tema looming on pälvinud mitmeid auhindu sh Grawemeyer Award (2004), Arnold Schönberg Prize (2005), Prince Pierre Foundation Music Award (2010) ja Ho-Am Prize(2012).
Vaata videot: Unsuk Chini intervjuu tema kodus Saksamaal (saksa keeles)