Eesti tippinterpreedid, kahe erineva generatsiooni esindajad – Endrik Üksvärav (tenor) ja Peep Lassmann (klaver) – annavad peagi ühiselt kontserte Floridas, Washingtonis ja New Yorgis. Kontserdid toimuvad vahemikus 17.-22. veebruar 2019.
Kontserdikava on ennekõike eestimaine sisaldades Veljo Tormise, Arvo Pärdi ja Tõnu Kõrvitsa loomingut. Viimase puhul on see sissejuhatus ka helilooja 50. juubeli tähistamisesse. Paljud ettekandele tulevad teosed kõlavad USAs esmakordselt. Tulenevalt ajaperioodist on kontserdid suunatud Eesti Vabariigi 101 aastapäeva tähistamisele.
Kontsertide osas tehakse koostööd Lõuna-Florida Eesti Seltsiga, Eesti Majaga ja Eesti kultuuriesindajaga New Yorgis ning Eesti Suursaatkonnaga Washingtonis. Eestist koordineerib ettevõtmist Eesti Interpreetide Liit. Kontserdid toimuvad:
17. veebruar kell 15.00 The Seagate Country Club, Delray Beach, Florida
20. veebruar kell 18.30 New Yorgi Eesti Maja
22. veebruar kell 12.00 EV101 vastuvõtt Washingtonis
Duo Endrik Üksvärav ja Peep Lassmann on varasemalt üles astunud Suurbritannia kultushelilooja Roxanna Panufniku loomingu esitamisel ning tänavu märtsis ja aprillis on neil tulekul kontserdid Eestis Tõnu Kõrvitsa loominguga, mille korraldajateks on samuti Eesti Interpreetide Liit. USA kontsertreisi toetavad Eesti Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium.
Dirigent ja laulja Endrik Üksvärav on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kooridirigeerimise erialal (2004, Olev Oja dirigeerimisklass) ning omandanud samal erialal ka magistrikraadi (2011, Hirvo Surva dirigeerimisklass); ta on õppinud ka trompetit (Aavo Ots) ja metsasarve (prof Kalervo Kulmala). 2010. aasta sügisel pani ta aluse kammerkoorile Collegium Musicale, mis on tema dirigeerimisel pälvinud kaheksa tegevusaasta jooksul kolm korda ”Aasta koori” tiitli. Üksvärav on osalenud Neeme Järvi, Jorma Panula, Eri Klasi, Paavo Järvi, Anders Eby ja Ervin Ortneri meistriklassides. 2012. aastal alustas Üksvärav lauluõpinguid Haagi Kuninglikus Konservatooriumis, 2014. aastast magistriõppes. Tema õppejõududeks olid tunnustatud lauljad Pete Kooij, Michael Chance ja Jill Feldmann. Viimaste aastate jooksul on Üksvärav astunud regulaarselt solistina üles nii Eestis kui ka Hollandis, 2017. aastal ka Tokyos festivalil La Folle Journee. Lauljana on ta teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Franz Brüggen, Daniel Reuss, Paul Hillier, Tõnu Kaljuste, Simon Carrington, Jos van Veldhoven, Peter Dijkstra, Peter van Heyghen, Hidemi Suzuki, Tan Dun jt. 2017. aastal pani Endrik Üksvärav kokku Veljo Tormise soololaulude kava, samuti on tema esituses kõlanud Schuberti ”Talvine teekond”, Roxanna Paunfniku ”Generation of Love” (Eesti esiettekanne) jpm. Eriliselt oluline on Üksväravale just eesti heliloojate loomingu esitamine.
Peep Lassmann on üks väljapaistvamaid eesti pianiste, kes on hinnatud nii solisti kui ka ansamblipartnerina. Lassmann lõpetas 1966. aastal Tallinna Muusikakeskkooli Heljo Sepa klaveriklassis, jätkas tema juures õpinguid ka Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, mille lõpetas 1971. aastal. Aastatel 1971-1973 täiendas ta end Moskva konservatooriumi assistentuuris Emil Gilelsi juhendamisel. Peale õpinguaastaid asus Peep Lassmann tööle Tallinna Konservatooriumi, millega ta on seotud olnud tänaseni: algul õppejõud, 1987. aastast klaverikateedri juhataja, aastatel 1992-2017 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor. Peep Lassmanni repertuaaris on 17 klaverikontserti, lisaks suur hulk soolo- ja kammerteoseid. Erilisel kohal repertuaaris on Olivier Messiaeni klaverimuusika olles teoste Vingt regards sur lEnfant Jsus ja Catalogue d´Oiseaux esmaesitaja Eestis. Samuti on oluline koht tema repertuaaris Eesti muusikal. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektorina töötanud Peep Lassmann on pikka aega kujundanud noorte saatust ja staatust teel Eesti muusikamaastikule. Pianistina on ta tuntud väärika ja sirgjoonelise interpretatsiooni poolest.
Äsja 20. sünnipäeva tähistanud Eesti Interpreetide Liidu liikmeteks on muusika alal tegutsevad loovisikud. Liidu liikmed võivad olla kõik Eestis ja ka väljaspool Eestit tegutsevad professionaalsed interpreedid – solistid, kammermuusikud, orkestrandid ja dirigendid. Eesti Interpreetide Liidu eesmärgiks on loomeala edendamine ja oma liikmeks olevate loovisikute loometegevuse toetamine, eesti klassikalise interpretatsioonikunsti arendamine ja väärtustamine, meie interpreetide loominguliste huvide kaitsmine, sidemete tugevdamine eesti interpreetide vahel ning rahvusvahelise koostöö arendamine.