Muusikavaldkonna esindajad toetavad EMTA saali ehitust

Täna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias toimunud muusikavaldkonna saalide arutelul räägiti erinevatest saalitüüpidest nii Eestis kui maailmas, unistustest, ideaalidest ja kaasaja võimalustest. Kokkuvõttes jäi kõlama soov ehitada valmis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saalikompleks koos lavakunstikoolile mõeldud blackboxiga.

David Staples ja Allan Griege Suurbritannia ettevõttest Theatre Projects Consultants rääkisid kontserdisaalide ja ooperimajade arhitektuurist läbi ajaloo kuni tänapäevaste kaasaegsete ja multifunktsionaalsete kontserdisaalideni välja. Samuti tõid nad välja erinevad tulevikutrendid selle valdkonnas rõhutades muusikahariduse tähtsust.

ERSO direktor Kristjan Hallik tutvustas Eesti esindusorkestri vajadustest lähtuva uue kontserdimajaga seonduvaid unistusi ja soove. “Peale seda kui EMTA saal on tehtud on oluline hakata mõtlema järgmise sihi peale ja kuna pole ressursse ehitada erinevaid hooneid peame olema nutikad. Meie edulood – kultuur ja IT – on võimalik panna kokku ja midagi hoopis erilist selles osas ära teha.”

Rahvusooper Estonia juht Aivar Mäe ütles, et unistama peabki suurelt. “Samas ei tohi unustada, et elame exceli-vabariigis, mis tähendab, et tuleb panna numbrid paika ja vaadata, mis on võimalik ja mis mitte,” ütles Mäe. “EMTA puhul on aga tegemist õppeasutusega ning see on täiesti normaalne ja iseenesest mõistetav, et see saal peaks olema. “Selle saali vastu pole ma kunagi olnud, “ lisas ta.

Eesti Kontserdi direktor Jüri Leiten kinnitas, et Eesti Kontsert jätkab olemasolevates ruumides ja tingimustes ja nemad praegu endale uut saali ei küsi. Aga ta on seda meelt, et kui tulevikus kontserdisaal ehitada, siis võiks teha ühe ja väga hea.

Muusikanõuniku Juko-Mart Kõlari sõnul on meil hetkel vajadus kolme saalitüübi järele, sh üks 500-kohaline saal. “Selles osas saab EMTA saal olla lahenduseks. Kuna see on lisaks õppetööle mõeldud 40% ulatuses ka avalikuks kasutuseks, siis saaks see katta ka näiteks Jazzkaare korraldajate vajadusi.”

EMTA rektor Peep Lassmann tutvustas osalejatele EMTA saali ehitamisega seonduvat ajalugu ja tagamaid ning EMTA haldusrektor Ott Maaten tegi ülevaate kavandatavast saalist.  Ott Maateni sõnul on kõik vajalikud protseduurid ja ettevalmistusetapid on läbitud. “Oleme ehitusvalmis ja võiksime hakata ehitama kohe, kui rahastamise skeem on selgunud.”

EMTA saali maksumus:
Ehitusmaksumus 9,3 mln
Sisustus ja pillid 1,5 mln
Ettevalmistustööd 1,2 mln – see raha on praegu juba EMTA poolt kulutatud.

Rahastamine:
SA Archimedes 6 mln – Euroopa Liidu “Institutsionaalne arendusprogramm teadus ja arendusasutustele ja kõrgkoolidele”  – otsus 22. veebruaril
Kultuurkapital 4 mln – otsus olemas
EMTA omafinantseering 2 mln – valmidus olemas

EMTA saali tutvustav presentatsioon

Riigikogu liige Imre Sooäär kutsus kõiki üles ühiselt tegutsema, samuti julgusele suurelt mõelda. “Maailma parimad hotellijuhid tulevad Shveitsist. Miks ei võiks maailma parimad muusikud ja dirigendid tulla Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast!”

Arutelu juhtisid Eesti Muusikanõukogu juhatuse asepresidendid Toomas Siitan ja Tõnu Kaljuste.
Arutelu kutsus ellu Eesti Muusikanõukogu.

2k rodu vasakult kardinatega b